Wybory do Parlamentu Europejskiego – miejmy wpływ na naszą przyszłość!
Od 4 do 7 czerwca 2009 r. we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z traktatem z Nicei wybierać będziemy 736 posłów, z czego Polsce przypadnie 50 mandatów. Jednak ostatnie sondaże Eurobarometru wskazują na niewielkie zainteresowanie Europejczyków nadchodzącymi wyborami. Zaledwie 28% obywateli Unii Europejskiej deklaruje czynny udział w wyborach, a 15% zdecydowanie nie weźmie w nich udziału.
Według badań przeprowadzonych przez Eurobarometr dla Parlamentu Europejskiego na przełomie styczeń-luty 2009 r. jedynie 30% Polaków wyraziło zainteresowanie czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, a tylko 10% deklaruje aktywne w nich uczestnictwo. To najgorszy wynik w całej Unii obok Łotwy, Hiszpanii i Węgrzech (po 18%). Najbardziej skłonni głosować są Belgowie (64%), Maltańczycy (46%), Holendrzy i Francuzi (42%) oraz Cypryjczycy i Szwedzi (42%). Poziom zainteresowania eurowyborami jest stosunkowo niski (44% - UE, 30% - PL), jednak w obu przypadkach o 6 punktów procentowych wyższy w porównaniu z badaniem przeprowadzonym jesienią 2008 r.
U większości uprawnionych do głosowania istnieje przekonanie o braku celowości uczestnictwa w wyborach oraz braku świadomości bezpośredniego związku ich wyboru z podziałem władzy na szczeblu Unii Europejskiej. Wyborcy nie wiedzą jak ważne decyzje zapadają na poziomie unijnym i jaki to ma wpływ na kształtowanie się prawa narodowego. Aż 64% obywateli europejskich uważa, że nie jest dostatecznie poinformowana o roli Parlamentu Europejskiego, a 55% stwierdza, że Parlament Europejski w niedostatecznym stopniu zajmuje się codziennymi problemami obywateli Unii. Brak zainteresowania wynikać może z niedostatecznej ilości publikacji oraz informacji w mediach (telewizja, radio, Internet). Jednak 48% Europejczyków chce, aby Parlament Europejski odgrywał większą rolę w przyszłości. Ponad 50% respondentów uważa, że posłowie są wybierani bezpośrednio przez obywateli każdego państwa członkowskiego, budżet Unii Europejskiej jest ustalany wspólnie przez Parlament i państwa członkowskie, a decyzje dotyczące ustanawiania prawa (akty prawne, dyrektywy) są podejmowane wspólnie przez Parlament i państwa członkowskie, co oznacza, że wielu wyborców ma świadomość roli i zadań instytucji unijnych.
W opinii Polaków kwestie gospodarcze, które są bezpośrednio związane z codziennym życiem obywateli, powinny stać się najważniejszymi tematami poruszanymi podczas kampanii.
Istotne kwestie to walka z bezrobociem (50%), wzrost gospodarczy (49%), zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju (33%), przyszłość systemów emerytalnych (28%), zmniejszenie przestępczości (18%) oraz wzrost inflacji i siły nabywczej (14%). Tematy o bardziej ogólnym zasięgu, związane z perspektywą długoterminową spotkały się z mniejszym zainteresowaniem, a w szczególności kwestie dotyczące europejskiego modelu socjalnego, uprawnienia i kompetencje instytucji europejskich oraz europejskie wartości i tożsamość.
Europejczycy oczekują od kandydatów ubiegających się o miejsce w Parlamencie Europejskim, przede wszystkim doświadczenia w sprawach europejskich (39%) i krajowych (35%), w następnej kolejności określonego stanowiska w sprawach europejskich kandydata (35%) i jego partii (31%), oraz doświadczenia na szczeblu krajowym (32%). Dla Polaków, Czechów i Włochów najmniej istotna jest kwestia stanowiska kandydatów w sprawach krajowych (po 28%). Największe oczekiwania obywateli wobec Parlamentu Europejskiego to przede wszystkim zwiększenie ochrony konsumentów i zdrowia publicznego, lepsza koordynacja polityki gospodarczej, budżetowej i podatkowej, ochrona praw człowieka oraz wolność wypowiedzi, która po raz pierwszy znalazła się w kwestionariuszu Eurobarometru.
Parlament Europejski ma swoją siedzibę w Strasburgu, a jego biura znajdują się także w Brukseli i Luksemburgu. Trzy podstawowe funkcje jakie spełnia to przyjmowanie aktów prawa europejskiego, nadzór demokratyczny nad innymi instytucjami Unii Europejskiej oraz razem z Radą zatwierdza roczny budżet Unii Europejskiej. Parlament Europejski pracuje na rzecz czystego środowiska, polepszenia wolności świadczenia usług i zwiększania miejsc pracy, chroni prawa konsumentów oraz sprawuje nadzór nad równością szans i praw człowieka w Unii Europejskiej i poza jej granicami.
Pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w 1979 r., a eurodeputowani wybierani są w wyborach bezpośrednich przez obywateli państw członkowskich Wspólnoty. Każdy obywatel Europy ma prawo wyborcze, niezależnie od miejsca zamieszkania w Unii Europejskiej. Posłowie zasiadają w Parlamencie według przynależności do jednego z siedmiu ogólnoeuropejskich ugrupowań politycznych, ale reprezentują państwa członkowskie w których zostali wybrani. Największym ugrupowaniem w obecnym Parlamencie w jest frakcja EPP-ED (Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) - Europejscy Demokraci).
W następnej kolejności PSE (Partia Europejskich Socjalistów), ALDE (Porozumienie Demokratów i Liberałów na rzecz Europy), UEN (Unia na rzecz Europy Narodów), Green/EFA (Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie), EUL/NGL (Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordycka Zielona Lewica), ID (Niepodległość/Demokracja) i posłowie niezrzeszeni. Obowiązki eurodeputowanych wiążą się z przygotowywaniem sprawozdań i opinii, obecnością i czynnym udziałem w posiedzeniach komisji parlamentarnych oraz prowadzeniu własnych inicjatyw w samym Parlamencie oraz poza nim.
Polska Konfederacja Prywatnych Przedsiębiorców PKPP Lewiatan jako członek koalicji na rzecz udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczęła kampanię profrekwencyjną „Pępek Europy". Na stronie www.7czerwca.org.pl można znaleźć wiele ciekawych i interesujących informacji na temat samego Parlamentu Europejskiego, organizowanych spotkań i wydarzeń, jak również wiele praktycznych porad i instrukcji. Inicjatorzy koalicji pragną zachęcić organizacje z całego kraju do włączenia się w pomoc osobom niepełnosprawnym w dotarciu do lokali wyborczych.
Pamiętajmy, że wybrani przez nas posłowie będą reprezentować interesy Polaków i decydować o kształcie przyszłej polityki europejskiej na najbliższe pięć lat. Weźmy udział w wyborach i miejmy wpływ na naszą przyszłość!
Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?