Wybory samorządowe. Wniosek o zmianę lokalu wyborczego

Do 12 listopada można wnioskować o zmianę lokalu wyborczego. Musi się on jednak znajdować na terenie tego samego okręgu wyborczego.

W wyborach samorządowych wyborcy są związani ze swoimi okręgami wyborczymi. Możliwe jest dopisanie się do innego spisu wyborców i zagłosowanie w innym lokalu wyborczym, ale jedynie w obrębie tego samego okręgu wyborczego.

Osoby niepełnosprawne mogą oddać głos poza swoim okręgiem wyborczym. Pod warunkiem, że jeśli na jego terenie nie ma lokalu przystosowanego do ich potrzeb. Wnioski w sprawie dopisania do spisu wyborców w innym lokalu wyborczym można składać w urzędzie gminy do środy.

Do piątku osoby niepełnosprawne mogły też składać wnioski dotyczące głosowania przez pełnomocnika. Do wniosku trzeba dołączyć pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem oraz - w przypadku niepełnosprawnych - kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Informacje o lokalach wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych powinny być dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej gminy. Powinny one znajdować się też w obwieszczenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o numerach i granicach obwodów głosowania.

Niepełnosprawny wyborca ma prawo do informacji o: terminie wyborów, godzinach głosowania, właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania, lokalach wyborczych najbliżej miejsca zamieszkania wyborcy, w tym o lokalach przystosowanych do jego potrzeb.