Wynajem pokoi. Kto zwolniony z podatku?

Osoby wynajmujące pokoje wczasowiczom zobowiązane są do zapłaty podatku, niezależnie od tego, czy robią to prywatnie, czy w ramach działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest wynajem pokoi na wsi, ale pod warunkiem, że jest ich nie więcej niż pięć.

Wynajem pokoi wczasowiczom może być opodatkowany jako najem prywatny, według zryczałtowanej stawki 8,5 proc. lub skali podatkowej ze stawkami 18% i 32%. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że w przypadku stawki zryczałtowanej w rozliczeniach z fiskusem nie można uwzględniać kosztów poniesionych na przykład z wyposażeniem pokoi - w meble czy telewizor.

Takie koszty, zmniejszające podstawę opodatkowania, a więc w efekcie i podatek dochodowy, można stosować tylko w przypadku rozliczeń najmu prywatnego według skali podatkowej. W przypadku najmu w ramach działalności gospodarczej możliwe są dwa sposoby opodatkowania: według skali podatkowej i stawek 18% i 32% lub za pomocą 19-proc. stawki liniowej. W obu przypadkach możliwe jest pomniejszanie podstawy opodatkowania za pomocą kosztów poniesionych na wyposażenie czy remont pokoi.

Porady prawne

Należy także pamiętać, że wybierając ryczałt 8,5% lub podatek liniowy, należy poinformować o tym fiskusa. Osoby, które rozpoczynają najem w trakcie roku, muszą to zrobić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia najmu. Jeśli zatem zaczniemy wynajmować pokoje w sierpniu, informację do urzędu skarbowego należy złożyć do 20 września (pozostali podatnicy mogą to zrobić tylko do 20 stycznia danego roku podatkowego). Osoby, które zdecydowały się na opodatkowanie w formie skali podatkowej, nie muszą informować o tym fiskusa.


Rozliczenie ryczałtu w innym terminie

Obowiązek wpłacania zaliczki na podatek dochodowy powstaje poczynając od miesiąca, w którym dochody z najmu przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, czyli 3.091 zł (można je opłacać co miesiąc lub kwartalnie). Dochody z najmu opodatkowane według skali podatkowej lub liniowo należy dodatkowo uwzględnić w rocznym zeznaniu PIT, składanym do końca kwietnia następnego roku podatkowego, łącząc je w przypadku najmu prywatnego z ewentualnymi innymi dochodami, na przykład z etatu.

Przychodu z najmu prywatnego opodatkowanego zryczałtowaną, 8-5 proc. stawką nie łączy się z innymi dochodami - w takim przypadku, niezależnie od miesięcznych zaliczek, należy złożyć osobno roczny PIT-28 do końca stycznia, uwzględniający właśnie przychody z najmu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku dochodów z działalności agroturystycznej. Ustawa o PIT wskazuje jednoznacznie, że nie trzeba płacić podatku od dochodów uzyskanych z wynajmu pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku, jeśli pokoje te znajdują się w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym. Podatku nie trzeba płacić także od dochodów uzyskanych z tytułu wyżywienia tych osób. Wynajmowanych pokoi nie może być jednak więcej niż pięć. Należy jednak pamiętać, że aby skorzystać ze zwolnienia, wszystkie warunki muszą być spełnione łącznie.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika