Wyniki konsultacji społecznych dotyczących polityki spójności po 2013 r.

Europa potrzebuje zdecydowanej polityki spójności po 2013, to wniosek który płynie z konsultacji społecznych przeprowadzonych przez Komisję Europejską. Piąte sprawozdanie z postępów w dziedzinie spójności gospodarczej i społecznej składa się ze sprawozdania z konsultacji społecznych i analizy gospodarek regionalnych, z której wynika, że mniej zaawansowane regiony nadal szybko się rozwijają, w czym główną zasługę mają nowatorskie sektory gospodarki.

Konsultacje publiczne pokazały, że potrzebny jest konsensus w sprawie potrzeby objęcia wszystkich regionów UE ambitną europejską polityką spójności. Inwestycje powinny być skoncentrowane wokół europejskich priorytetów, takich jak innowacje, edukacja, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, infrastruktura europejska i zapobieganie zmianom klimatycznym, a zasady ochrony środowiska naturalnego powinny być ściślej stosowane. Konieczna jest lepsza koordynacja polityki spójności z innymi sektorowymi politykami UE ze względu na złożoność problemów. Komisja powinna wzmacniać powiązania między polityką spójności a polityką rozwoju obszarów wiejskich. Dalsze uproszczenia polityki oraz większe zaangażowanie władz lokalnych i regionalnych są również pożądane. Wśród najlepszych przykładów wartości dodanej, jaką przynosi polityce spójności jej wymiar europejski, wymieniano współpracę terytorialną oraz wymiany transgraniczne, ponadnarodowe i międzyregionalne, respondenci są zdania, że na te cele należy przeznaczać więcej środków.

Poza podsumowaniem opinii nadesłanych w czasie konsultacji, raport przedstawia również ogólną sytuację gospodarczą i społeczną oraz najważniejsze tendencje. Komisja uważa, że uboższe regiony nadrabiają zaległości, odnotowano w nich ponownie znaczny wzrost gospodarczy. W latach 2000-2005 wzrost PKB w przeliczeniu na mieszkańca w regionach konwergencji (w których PKB w przeliczeniu na mieszkańca wynosi mniej niż 75% średniej wspólnotowej) był o 50% szybszy niż na pozostałym terytorium UE. Stopa bezrobocia w tych regionach spadła o 3 punkty procentowe. Proces ten był wynikiem przestawienia gospodarki na nowatorskie sektory. Wzrost w regionach skoncentrowany jest w większym stopniu w sektorach o wysokim zapotrzebowaniu na wiedzę, w sprawozdaniu wskazano sektory o dużym potencjale wzrostu w średniej perspektywie w regionach objętych celami „konwergencja" i „konkurencyjność regionalna i zatrudnienie".

Porady prawne
Należą do nich: usługi finansowe i usługi dla przedsiębiorców; handel, transport i komunikacja; sektor produktów o średnim lub wysokim poziomie zaawansowania technologii. Komisja podkreśla, że sektor produktów o średnim lub wysokim poziomie zaawansowania technologii jest jednym z sektorów, w których UE utrzymuje przewagę konkurencyjną. Obejmuje ona produkcję urządzeń elektrycznych i optycznych, sprzętu chirurgicznego, samolotów i statków kosmicznych oraz produktów farmaceutycznych.

W raporcie zwrócono również uwagę na potrzebę większych inwestycji w innowacje, edukację i szkolenie. Odsetek PKB przeznaczany na badania naukowe i rozwój w najbardziej rozwiniętych regionach jest trzy razy wyższy niż w regionach konwergencji, jednak o 15% niższy niż w Stanach Zjednoczonych. Unia Europejska przeznacza też znacznie mniejszy odsetek PKB na inwestycje w sektorze szkolnictwa wyższego: 1,2% w porównaniu z 2,9% w USA.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika