Wyższe kary za niebezpieczne wyprzedzanie

Nieostrożny kierowca może zapłacić nawet 300 złotych. Będą też mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa jednośladom.

Od jutra obowiązują przepisy, które dadzą rowerzystom więcej praw na drodze. Odświeżony kodeks drogowy wpłynie również na kierowców samochodów.

Przykładowo auto jadące drogą główną, które chce z niej zjechać w poprzeczną, będzie musiało zawsze ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi.

Teraz kierowcy mają taki obowiązek jedynie w sytuacji, gdy rowerzysta znajduje się już na przejeździe lub bezpośrednio przed nim, czyli praktycznie na niego wjeżdża. Po zmianach będzie to konieczne nawet wtedy, gdy jednoślad nie dojechał jeszcze do skrzyżowania czy zjazdu.

Kierowca auta będzie musiał więc przed skrętem w drogę poprzeczną upewnić się, czy z tyłu nie nadjeżdża  rowerzysta. Jeśli go nie przepuści, to zapłaci mandat w wysokości 350 złotych. Ukaranie kierowcy będzie jednak możliwe dopiero po odświeżeniu taryfikatora mandatów. Pracuje nad tym resort spraw wewnętrznych i administracji. Ile musimy czekać? Niecałe dwa tygodnie.

- Zmiany w taryfikatorze zaczną obowiązywać z dniem opublikowanie ich w Dzienniku Ustaw. Nastąpi to do końca maja – zapewnia w rozmowie z e-prawnik.pl Ina Ogonowska z biura prasowego MSWiA.

Rowerem po chodniku w zła pogodę

To jednak nie wszystkie zmiany jakie nas czekają. Od 21 maja rowerzysta będzie mógł jechać chodnikiem dla pieszych podczas złych warunków pogodowych, takich jak śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła.

Teraz cyklista może jechać chodnikiem gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem. Może to robić również w sytuacji, gdy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a drogą biegnącą obok samochody mogą jechać ponad 50 km/h (jeśli brakuje wydzielonej drogi dla rowerów).

Kierujący rowerem korzystając z chodnika musi jednak zachować ostrożność i pamiętać, że tutaj pieszy zawsze ma pierwszeństwo. Za złamanie tej zasady cyklista może zapłacić mandat w wysokości 50 złotych.

Rowerem środkiem ulicy i we dwoje

Jadąc samochodem np. po rondzie nie zdziwmy się, jak zobaczymy przed sobą rowerzystę jadącego środkiem jezdni. Pozwala na to od jutra odświeżone prawo o ruchu drogowym.

Ponadto nowela dopuszcza jazdę po jezdni dwóch rowerów obok siebie. Warunek? Jadąc w parze nie mogą utrudniać ruchu innym pojazdom. Rowerzyści, którzy jadąc obok siebie zajmą cały pas ruchu i wolną jazdą spowodują np. powstanie korka, narażą się na mandat w wysokości 200 złotych. Kary ma wprowadzić wspomniany już odświeżany taryfikator.

Dziecko nie koniecznie w foteliku

Możliwe będzie bowiem przewożenie maluchów również w wózkach ciągniętych za rowerem. Według nowelizacji wózek to pojazd o szerokości powyżej 0,9 metra, który może być wyposażony również w napęd elektryczny. Będzie on uruchamiany automatycznie naciskiem na pedały, czyli np. jeżeli rowerzysta będzie jechał pod górkę. Napęd wyłączy się sam po przekroczeniu przez cyklistę prędkości 25 km/h.

Rowerzysta szybciej przebrnie przez korki

Będzie mógł bowiem wyprzedzać powoli jadące samochody z ich prawej strony. Wyprzedzanego auta nie będą dotyczyły wówczas przepisy, które nie pozwalają zwiększać prędkości podczas takiego manewru lub bezpośrednio po nim.

Należy jednak uważać. Nowelizowany taryfikator mandatów zwiększy kary dla tych kierowców, którzy sami nie zachowają ostrożności i odpowiedniego odstępu przy wyprzedzaniu cyklisty. – W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m – brzmi przepis.

Teraz niebezpieczny manewr wyprzedzana może kosztować kierowcę auta 200 złotych. Nowa stawka wyniesie 300 złotych.

Jakie zmiany w nowym taryfikatorze?

Odświeżony taryfikator zakłada również mandat dla pasażera motocykla za jazdę bez kasku ochronnego. Teraz może za to zapłacić tylko kierowca jednośladu. To jednak nie wszystkie zmiany. Ich zestawienie przedstawiamy w tabeli poniżej.

Najpóźniej od końca maja ma obowiązywać nowy taryfikator mandatów. Zobacz, co zmieni
(ostateczna wersja może się różnić)

TAK JEST

TAK BĘDZIE

100 złotych za naruszenie obowiązku poruszania się po poboczu przez kierującego pojazdem zaprzęgowym, rowerem, motorowerem, wózkiem ręcznym albo osobę prowadzącą pojazd napędzany silnikiem

100 złotych za naruszenie obowiązku poruszania się po poboczu przez kierującego pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym albo osobę prowadzącą pojazd napędzany silnikiem

100 złotych za nieużywanie hełmu ochronnego przez kierującego motocyklem lub motorowerem

100 złotych za nieużywanie hełmu ochronnego podczas jazdy motocyklem lub motorowerem

200 złotych za wyprzedzanie z niewłaściwej strony lub bez zachowania bezpiecznego odstępu

300 złotych za wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu oraz
200 złotych
za wyprzedzanie z niewłaściwej strony

100 złotych za niestosowanie się przez kierującego pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika do obowiązku usunięcia się jak najbardziej w prawo i - w razie potrzeby - zatrzymania się w celu ułatwienia wyprzedzenia

100 złotych za niestosowanie się przez kierującego pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika do obowiązku usunięcia się jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzenia



BRAK REGULACJI

350 złotych za nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić



BRAK REGULACJI

50 złotych za naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza
skręcić

50 złotych za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przez kierującego rowerem korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych

50 złotych za nieustąpienie miejsca pieszym przez kierującego rowerem korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych


BRAK REGULACJI

50 złotych za nieopuszczenie przez kierującego rowerem śluzy rowerowej, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku


BRAK REGULACJI

200 złotych za utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru lub motoroweru

50 złotych za naruszenie przez kierującego rowerem przepisów o korzystaniu z chodnika

50 złotych za naruszenie przez kierującego rowerem przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych

100 złotych za zatrzymanie pojazdu na drodze dla rowerów

100 złotych za zatrzymanie pojazdu na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów lub w śluzie rowerowej

200 złotych za wjeżdżanie między jadące w kolumnie rowery jednośladowe

200 złotych za wjeżdżanie między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe

100 – 300 złotych za przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu

100 złotych za każdą osobę ponad określoną liczbę, nie więcej niż 500 złotych za przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji

250 złotych za niestosowanie się do znaku B-5 "zakaz wjazdu...".

150 złotych za niestosowanie się do znaków B-18 lub B-19 "zakaz wjazdu...".

 

350 złotych za niestosowanie się do znaków B-5, B-18 lub B-19 "zakaz wjazdu...".

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bodzio 2013-06-21 12:41:57

    Ci co stworzyli te przepisy są mordercami i będą mieć niewinną krew na rękach. Tylko jak rozjadą ich dzieci to może się opamiętają. Bo jakie szanse ma rowerzysta z ruskim TIREM

  • Bodzio 2013-06-21 12:35:35

    Powinno się wprowadzić obowiązkowe OC i NNW dla rowerzystów. Ten kretyński przepis doprowadzi do wielu zgonów oczywiście rowerzystów. Bo starzy kierowcy zanim zorientują się w zmianach ruchu drogowego,to szpitale zapełnią się. I to akurat na lato zmieniają przepisy czy oni chcą żeby było nas mniej. Może nasza służba zdrowia ma za mało pracy.Ale koszty leczenia wypadków będą większe niż zyski z mandatów. Jestem ciekaw ilu ruskich kierowców będzie wiedzieć o tym cudownych zmianach w RP.

  • robcook 2013-05-23 13:54:14

    Razem z przepisami powinno wprowadzić dla rowerzystów - kamizelki odblaskowe (w samochodach są włączone światła) oraz obowiązek OC, bo na pewno będzie więcej kolizji.

  • jabara 2013-05-22 13:49:06

    Przepis dotyczący pierwszeństwa rowerzysty przy skrzyżowaniu jest najbardziej kretyńskim przepisem z jakim się spotkałem. Jeżeli rowerzysta będzie za mną to ja zmuszony zostanę bez przerwy spoglądać w lusterko, aby się upewnić, że on nie zasygnalizuje zamiary jazdy na wprost, czyli nie podniesie w bok prawej ręki. Gdy to zrobi ja mam pierwszeństwo, ale rowerzysta pojedzie na wprost i wpadnie mi pod koła. I to ja będę odpowiedzialny bo nie udowodnię, że on wskazywał zamiar skrętu w prawo. Po drugie, patrzę do tyłu, jest rowerzysta. Zwalniam na skrzyżowaniu, aby poczekać na zasygnalizowanie zamiaru, rowerzysta jedzie ja zwalniam, on sygnalizuje skręt w prawo ale ja już nie mam pierwszeństwa, bo on jest już tuż przed skrzyżowaniem. I tak dalej. Ten przepis doprowadzi do tylu kolizji, że ktoś prędzej czy później zginie.

  • Profesor 2013-05-21 18:06:55

    To teraz przepisowo można ryzykować życiem na rowerze. Dziś widziałem takiego delikwenta jadącego rowerem miedzy dwoma pasami, którymi mknęły setki aut 80km/h. Patrzyłem tylko kiedy poleci w górę.

  • Jus 2013-05-21 15:14:24

    Proponuję dla rowerzystów nakaz jazdy w kamizelkach odblaskowych i skuteczne ściganie "mrocznych widm": postaci w czerni na nieoświetlonych rowerach jeżdżących po zmroku po wiejskich poboczach.

  • jaca 2013-05-21 10:27:46

    proponuję ograniczenie prędkości do 10km/h w ter. zab. lub konieczność wożenia w aucie 2-3 osób aby obserwowały teren wokół poruszającego się auta. jeszcze trochę czasu potrzeba aby kierowca auta winien był za wszystko co się na drodze stanie /czy już wszyscy włodarze potracili resztki rozumu??????????/

  • pegie 2013-05-21 08:19:17

    Nic nie pisze, jak te przepisy mają się do posiadaczy kart dla niepełnosprawnych, którzy obecnie mają prawo wjazdu samochodem w ulicę ze znakiem zakazu ruchu i inne tego typu wyjątki?

  • felekp 2013-05-20 19:10:24

    Rowerzyści podobnie jak inni użytkownicy drogi niezbyt chętnie stosują się do przepisów a teraz będą tego nadużywali. Problem polega na tym, że jak samochód nie ustąpi miejsca rowerzyście kierowca zapłaci mandat a rowerzysta życiem albo przynajmniej kalectwo. To są kretyńskie przepisy bo będą zachęcały rowerzystów do ryzykownych przejazdów w bliskim sąsiedztwie samochodu licząc na swoje pierwszeństwo. A kierowca ma patrzeć do tyłu czy nie nadjeżdża rowerzysta. Ja bym na to zbytnio nie liczył.

  • zdrowy na umysle 2013-05-20 17:54:10

    NIE ZAPOMNIJCIE O MASOWEJ PRODUKCJI TRUMIEN ATEGO CO WYMYSLA TE PRZEPISY NALEZY NIEZWŁOCZNIE PRZEBADAC POK KAZDYM KATEM


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika