Wyższy próg dla grup politycznych w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski przyjął dziś poprawki do regulaminu wewnętrznego, w wyniku których zmienią się zasady tworzenia grup politycznych. Po wyborach w czerwcu 2009 grupy polityczne w PE będą musiały składać się z minimum 25 posłów reprezentujących co najmniej 7 państw członkowskich.

Obecnie, aby powstaÅ‚a grupa polityczna potrzeba minimum 20 posłów (lub 2,5 % czÅ‚onków PE), którzy reprezentujÄ… przynajmniej 1/5 krajów czÅ‚onkowskich (tj. co najmniej 6 paÅ„stw). PrzyjmujÄ…c dzisiaj sprawozdanie posÅ‚a Richarda Corbetta (PES, UK), Parlament zgodziÅ‚ siÄ™ na podniesienie progu dla powstajÄ…cych grup politycznych. W efekcie po wyborach w czerwcu 2009 grupy polityczne w PE bÄ™dÄ… musiaÅ‚y skÅ‚adać siÄ™ z minimum 25 posłów (3,3 % posłów PE, przy zaÅ‚ożeniu, że w PE zasiada 750 posłów lub 3,4% przy zaÅ‚ożeniu, że w PE zasiada 736 posłów) reprezentujÄ…cych co najmniej ¼ paÅ„stw czÅ‚onkowskich (tj. 7 paÅ„stw).

Furtka dla niektórych grup

Druga z przyjętych dziś poprawek uchyla furtkę dla grup, których liczebność spadnie poniżej nowego progu. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego będzie mógł zezwolić na dalszą działalność takich grup do zakończenia kadencji Parlamentu, jeśli spełnią one następujące warunki:

  • czÅ‚onkowie grupy nadal reprezentujÄ… co najmniej 1/5 paÅ„stw czÅ‚onkowskich, oraz
  • grupa istnieje od co najmniej roku.

Przewodniczący nie stosuje tego odstępstwa, jeżeli istnieją wystarczające dowody, by podejrzewać, że jest ono nadużywane.

Nowe zasady wejdÄ… w życie po wyborach, w czerwcu 2009 roku. 

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska / Richard CORBETT (PSE, GB)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika