Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią przedłużony
Wojewoda podlaski przedłużył zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy z Białorusią
W środę, 31 sierpnia br. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał rozporządzenie przedłużające zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy państwowej z Białorusią. Zakaz będzie obowiązywał do 30 listopada br. Jest on związany z pracami nad instalacją elektronicznych elementów zapory na granicy polsko-białoruskiej.
Dotąd obowiązujący zakaz został wprowadzony na podstawie rozporządzenia nr 3/2022 wojewody podlaskiego z 15 czerwca 2022 r. i kończy się 15 września br. Konieczność przedłużenia zakazu wynika z trwających prac nad elektronicznymi elementami zapory. Nowe rozporządzenie wojewody nr 4/2022 wprowadza zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy państwowej w okresie od 16 września 2022 r. do 30 listopada 2022 r.
Zakaz będzie obowiązywał na następujących odcinkach granicy polsko-białoruskiej:
- od trójstyku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej - Marycha do znaku granicznego nr 498, łącznie z obszarem położonym w promieniu 200 m od znaku granicznego 498;
- od północnego brzegu rzeki Bug do znaku granicznego nr 444, łącznie z obszarem położonym w promieniu 200 m od znaku granicznego 444.
Obszar, na którym został wprowadzony zakaz przebywania, oznacza się w dobrze widocznych miejscach tablicami z napisem „Obszar objęty zakazem przebywania – wejście zabronione”.
Podstawa prawna
Wojewoda podlaski, właściwy ze względu na lokalizację inwestycji, wydał nowe rozporządzenie w oparciu o przepisy art. 8 ust. 1 ustawy z 29 października 2021 r. o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Rozporządzenie zostało wydane na wniosek komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i wchodzi w życie z dniem 16 września 2022 r.
Rozporządzenie wojewody zostało podpisane i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?