Zasiłek dla bezrobotnych będzie wyższy

Stawki pójdą w górę od 1 czerwca. Zobacz, na jakie pieniądze mogą liczyć osoby bez pracy i kiedy mają do nich prawo.

Zbliża się coroczna waloryzacja zasiłków wypłacanych tym, których np. szef zwolnił z pracy lub sami z niej odeszli.

Przeprowadza się ją na podstawie uśrednionego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych z ubiegłego roku.

- Jest on ogłaszany przez prezesa GUS w formie komunikatu opublikowanego w dzienniku Monitor Polski – przypomina resort pracy.

Z najnowszego komunikatu wynika, że wspomniany wskaźnik wyniósł 104,3 proc. (wzrost cen o 4,3 proc.). Oznacza to, że podstawowy zasiłek dla osoby bezrobotnej będzie o ponad 30 złotych brutto wyższy w pierwszych trzech miesiącach jego pobierania i o przeszło 25 złotych brutto większy w kolejnych miesiącach.

Wysokość zasiłków dla bezrobotnych (w złotych brutto)

 

Obecnie

Po waloryzacji 1 czerwca

Skala podwyżki

Podstawowy* (100 proc.)
- w okresie pierwszych trzech miesięcy
- w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku

.

761,40

597,90

.

794,20

623,60

.

32,80

25,70

Obniżony** (80 proc.)
- w okresie pierwszych trzech miesięcy
- w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku

609,20

478,40

635,40

499,00

26,20

20,60

Podwyższony*** (120 proc.)
- w okresie pierwszych trzech miesięcy
- w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku

.

913,70

717,50

.

953,00

748,40

.

39,30

30,90

UWAGA: Zasiłek dla bezrobotnych przyznany do 31 grudnia 2009 r., ustalony na podstawie powyższego wskaźnika, po waloryzacji od 1 czerwca 2012 r., wynosi 637 zł.

* w sytuacji, gdy staż pracy wynosi od 5 do 20 lat pracy;
** w sytuacji, gdy staż pracy wynosi do 5 lat pracy;
*** w sytuacji, gdy staż pracy wynosi co najmniej 20 lat pracy.

Jak dostać zasiłek dla bezrobotnych?

Nie wystarczy stracić pracę, by mieć prawo do takich pieniędzy. Trzeba też spełnić kilka innych warunków.

Podstawowym jest zarejestrowanie się w powiatowym urzędzie pracy. Idziemy do tego, który jest właściwy ze względu na nasze miejsce zameldowania. Dostaniemy do wypełnienia wniosek, musimy mieć przy sobie też dowód tożsamości oraz świadectwa pracy. Urzędnicy sprawdzą też, czy nie ma dla nas dogodnej oferty pracy lub stażu. Gdy znajdą nam zajęcie, pieniędzy nie będzie.

Sama rejestracja to jednak nie wszystko. Na zasiłek może liczyć osoba, która przepracowania 365 dni w okresie 18 miesięcy przed zapisaniem się do urzędu. Liczy się też rodzaj umowy," na podstawie której bezrobotny był zatrudniony.

Zgodnie z przepisami tylko umowa o pracę z minimalnym wynagrodzeniem, umowa o pracę nakładczą, umowa agencyjna oraz zlecenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej są podstawą do tego, by dostać zasiłek.

Gdy spełnimy te warunki, nabywamy prawo do wsparcia po 7 dniach od rejestracji w urzędzie pracy. Ale i od tej zasady są wyjątki.

Zrezygnowałeś z pracy? Musisz poczekać

Prawo do zasiłku po wspomnianych 7 dniach jest dla osób, które dostały wypowiedzenie od pracodawcy. Będzie tak również wtedy, gdy rozstaliśmy się z firmą za porozumieniem stron, ponieważ np. przedsiębiorstwo upadło lub redukuje zatrudnienie.

Natomiast osoby zwolnione dyscyplinarnie oraz takie, które z własnej woli postanowiły odejść z pracy, muszą poczekać na pobieranie zasiłku. W zależności od okoliczności prawo do pieniędzy nabędą wówczas po 90 lub nawet 180 dniach od rejestracji w urzędzie pracy.

Zasiłek dostajemy zwykle przez okres 6 lub 12 miesięcy. Zależy to m.in. od wskaźnika bezrobocia na terenie danego powiatu. Wypłata pieniędzy ustaje wraz ze stratą statusu osoby bezrobotnej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

ama

18.5.2012 7:54:28

Re: Zasiłek dla bezrobotnych będzie wyższy

co w sytuacji kiedy prawo do zasiłku otrzymalam 4 maja i pierwszy pobiorę w czerwcu. Czy rewaloryzacja dotyczy także mnie?

Pola164

17.5.2012 15:19:52

Re: Zasiłek dla bezrobotnych będzie wyższy

Pozdrawiam Pana Tuska i jego rząd za nieudolne decyzje w sprawach zasiłków w tym zasiłków z ZUS i MOPS dla alkoholików. W mojej miejscowości alkoholicy spędzają czas pod sklepem a piją w 80% za pieniądze z ZUS-u i MOPS tyt. renty -czyli nasze i są bardzo zdrowii zdolni do pracy . DLACZEGO NIKT TEGO NIE KONTROLUJE !!!

asss

17.5.2012 14:50:20

Re: Zasiłek dla bezrobotnych będzie wyższy

A ci co utracili prawo do zasilku? Co maja zrobic?

emerytka

17.5.2012 13:49:37

Re: Zasiłek dla bezrobotnych będzie wyższy

Nawet jak będzie wyższy to i tak jest to za mało pieniędzy żeby przeżyć miesiąc, bo nie wiadomo na co je przeznaczyć , czy na czynsz i inne opłaty czy na wyżywienie dla jednej osoby oczywiście a za dużo tych pieniędzy żeby przepić bo niestety ale na alkohol najczęściej są wydawane Pozdrawiam pana Tuska za kontynuację tych różnych decyzji w tym wysokości różnych świadczeń dla obywateli

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: