Zmiany dot. obligacji
Czemu ma służyć ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o obligacjach?
Celem uchwalonej ustawy jest umożliwienie zakładom ubezpieczeń i zakładom reasekuracji emisji obligacji podporządkowanych, posiadających cechy jakościowe określone w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2015/35 z dnia 10 października 2014 r. uzupełniającym dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (tzw. Wypłacalność II) (Dz.Urz. UE L 12 z 17.01.2015, str. 1, z późn. zm.).
Co przewiduje nowelizacja?
Ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach zawiera już odpowiednie wyłączenia odnoszące się do emisji tego rodzaju obligacji, czyli obligacji emitowanych w celu ich zakwalifikowania jako składników funduszy własnych banków oraz firm inwestycyjnych (art. 74 ust. 7 oraz art. 75 ust. 4 ustawy o obligacjach).
Przedmiotowa nowelizacja uzupełnia zaś ustawę o obligacjach o analogiczne wyłączenia odnoszące się do zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji.
Zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym, emisja obligacji przez zakłady ubezpieczeń i reasekuracji nie spełnia wymogów określonych we wskazanym wyżej rozporządzeniu delegowanym. Wprowadzenie proponowanych zmian ma pozwolić tym podmiotom - w sytuacji, w której są zainteresowane emisją obligacji podporządkowanych - na zwiększenie wysokości posiadanych środków własnych stanowiących pokrycie wymogów kapitałowych i ich rozwój rynkowy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?