Zmiany w emeryturach, zobacz czy cię dotyczą

Nowe prawo pozwoli przeliczyć świadczenia w korzystniejszy sposób. Nie każdy jednak z niego skorzysta.

Już za dwa miesiące ZUS nie przeleje na konta niektórych osób ani złotówki. Chodzi o pracujących emerytów, którym przyznano świadczenie przed 1 stycznia 2011 roku.

Jeśli przed nabyciem prawa do emerytury taka osoba nie zwolniła się z pracy choćby na jeden dzień, to po 1 października pieniędzy nie dostanie. Świadczenie będzie wstrzymane niezależnie od tego, ile zarabia pracujący emeryt. Zostanie przywrócone wtedy, gdy senior zakończy karierę zawodową. Niestety, mimo kilku dodatkowych lat pracy, po wznowieniu wcale nie będzie wyższe. Takie prawo obowiązuje od 1 stycznia tego roku.

Sytuację zmieni podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Dokument pozwoli na ponowne przeliczenie wysokości świadczeń niektórych pracujących emerytów.

Kto skorzysta na nowych przepisach?

- Nowela jest ważna dla blisko 50 tys. osób w Polsce – podkreślał Bronisław Komorowski podpisując ustawę.

Będą to ci, którzy pobierali emeryturę i pracowali jednocześnie w okresie od 8 stycznia 2009 roku do 30 września 2011 i przed ustaleniem prawa do świadczenia nie zwolnili się z pracy.

O przeliczenie będą mogli starać się zarówno emeryci urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 roku, urodzeni po 31 grudnia 1948 roku oraz pobierający tzw. emeryturę mieszaną. Dla każdej grupy ustawa przewiduje odrębne wzory ponownego przeliczenia.

Nie od razu można dostawać więcej

Wspomniane grupy emerytów dostaną możliwość podwyższenia świadczeń pod warunkiem, że będą kontynuować pracę przez 18 miesięcy, licząc od 1 października tego roku. Dopiero po tym czasie mogą się zwolnić i liczyć na dodatkowe pieniądze.

Na przeliczeniu na pewno nie stracisz

Nowe przepisy zawierają też trzy ogólne zasady, które dotyczą wszystkich wspomnianych wyżej grup emerytów.

Po pierwsze ponowne ustalenie wysokości emerytury będzie mogło nastąpić dopiero po ustaniu ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, czyli wtedy, gdy nie będziemy już pracować.

Druga zasada  stanowi, że ponowne ustalenie wysokości emerytur  w oparciu o przepisy nowelizacji będzie mogło nastąpić tylko jeden raz.

Ostatnia reguła zabezpieczy portfele tych osób, w przypadku których po ponownym ustaleniu świadczenia okaże się, że wysokość emerytury jest niższa niż przed przeliczeniem. Nowela zapewnia im w takiej sytuacji, że świadczenie będzie wypłacane w wysokości dotychczasowej, a nie niższej.

Co zrobić, by dostać więcej pieniędzy?

Przeliczenie świadczenia nie odbędzie się automatycznie. Po zakończeniu kariery zawodowej emeryt będzie musiał wystąpić z wnioskiem do ZUS.

Wzory wniosków znajdziemy w oddziałach i inspektoratach ZUS. Nie trzeba jednak korzystać z gotowych formularzy. Wniosek taki można zgłosić w dowolnej formie, istotne jest, aby z jego treści wynikało czego on dotyczy. Możemy zatem napisać, że prosimy o ponowne ustalenie wysokości emerytury na podstawie przepisów nowelizacji ustawy z dnia 10 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto do wniosku należy dołączyć dokumenty, które uzasadniają prośbę. Będą to np. świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa czy wystawiony przez pracodawcę formularz ZUS - Rp-7.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl