Zmiany w pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi?

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi 

W Sejmie jest rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, przygotowany przez ministra infrastruktury i budownictwa. Dotyczy on umożliwienia przyjmowania przez banki kredytujące w 2017 r. i 2018 r. wniosków o dofinansowanie wkładu własnego do poziomu 100% limitu określonego na dany rok (obecnie do 95%) oraz wznowienia przyjmowania wniosków z terminem wypłaty wsparcia w 2017 r.

Celem nowelizacji jest umożliwienie przeznaczenia wszystkich środków określonych w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi na wypłaty finansowego wsparcia. Obecnie stosowany mechanizm wstrzymywania przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w sytuacji osiągnięcia przez kwotę wynikającą ze złożonych wniosków poziomu 95% limitu, powoduje niewykorzystywanie limitu w całości, mimo ciągłego dużego zainteresowania potencjalnych beneficjentów. Przyczyną niepełnego wykorzystania limitu są indywidualne decyzje części wnioskodawców, którzy np. wycofali złożone wnioski lub nie zdecydowali się na zawarcie umowy kredytu.

Nowelizacja przewiduje ogłaszanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego informacji o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego, kiedy kwota wynikająca ze złożonych wniosków dla 2017 i 2018 r. osiągnie poziom 100% limitu. Od następnego dnia, zgodnie z dotychczasowymi przepisami, banki wstrzymają przyjmowanie wniosków.

Kiedy nowe przepisy mają wejść w życie?

Ustawa ma wejść w życie 1 sierpnia 2017 r., co oznacza ogłoszenie informacji o wznowieniu przyjmowania wniosków z terminem wypłaty wsparcia w 2017 roku najpóźniej 16 sierpnia br. i wznowienie przyjmowania wniosków przez banki od dnia następnego.

Szacuje się, że zmienione przepisy umożliwią pomoc w zakupie pierwszego mieszkania lub domu ok. 4 tys. gospodarstwom domowym.

Zob. inne aktualne projekty:


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika