Zmiany w prawie drogowym. Fotelik już niezależnie od wieku
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy m.in. znoszą limit wiekowy, poniżej którego dziecko musi być przewożone w foteliku oraz precyzuje, kto i w jakich sytuacjach nie musi korzystać z pasów bezpieczeństwa. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Celem nowelizacji jest wdrożenie do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektyw unijnych, odnoszących się do obowiązkowego stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojazdach - w zakresie, w jakim jej przepisy nie zostały dotychczas zaimplementowane.
Nowa regulacja zmienia przepisy dotyczące obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach zawarte w art. 39 ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje ona kategorie pojazdów i usuwa obowiązującą do tej pory górną granicę wieku, czyli 12 lat.
W aucie, mającym nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy, oraz w pojazdach zaprojektowanych i wykonanych do przewozu ładunków, wyposażonych w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, osoba niepełnoletnia mające mniej niż 150 cm wzrostu będzie mogła być przewożone tylko w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym, zgodnym z masą i wzrostem dziecka. Musi ono spełniać wszelkie warunki techniczni określone w europejskich przepisach oraz zostać zainstalowane zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia.
Nowelizacja doprecyzowuje przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa, poprzez wprowadzenie obowiązku informowania pasażerów o konieczności używania pasów w autobusach, jeśli są w nie wyposażone.
Ustawa precyzuje również przepisy dotyczące zwolnienia z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa lub urządzeń przytrzymujących dla dzieci na podstawie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego oraz przewiduje możliwość zwolnienia z obowiązku używania pasów żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, wykonujących czynności ochronne.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: Kancelaria Prezydenta
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?