Zmiany w prawie drogowym. Fotelik już niezależnie od wieku

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy m.in. znoszą limit wiekowy, poniżej którego dziecko musi być przewożone w foteliku oraz precyzuje, kto i w jakich sytuacjach nie musi korzystać z pasów bezpieczeństwa. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Celem nowelizacji jest wdrożenie do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektyw unijnych, odnoszących się do obowiązkowego stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojazdach - w zakresie, w jakim jej przepisy nie zostały dotychczas zaimplementowane.

Porady prawne

Nowa regulacja zmienia przepisy dotyczące obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach zawarte w art. 39 ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje ona kategorie pojazdów i usuwa obowiązującą do tej pory górną granicę wieku, czyli 12 lat.

W aucie, mającym nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy, oraz w pojazdach zaprojektowanych i wykonanych do przewozu ładunków, wyposażonych w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, osoba niepełnoletnia mające mniej niż 150 cm wzrostu będzie mogła być przewożone tylko w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym, zgodnym z masą i wzrostem dziecka. Musi ono spełniać wszelkie warunki techniczni określone w europejskich przepisach oraz zostać zainstalowane zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia.

Nowelizacja doprecyzowuje przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa, poprzez wprowadzenie obowiązku informowania pasażerów o konieczności używania pasów w autobusach, jeśli są w nie wyposażone.

Ustawa precyzuje również przepisy dotyczące zwolnienia z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa lub urządzeń przytrzymujących dla dzieci na podstawie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego oraz przewiduje możliwość zwolnienia z obowiązku używania pasów żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, wykonujących czynności ochronne.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: Kancelaria Prezydenta


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Adam S 2017-04-29 17:19:50

    Następny sposób na zarabianie na ludziach kasy :( a czemu zgodnie z dyrektywą unijną nie wyrównają zarobków do unijnych się pytam ? tylko utrudniać ludziom życie potrafią, czemu choć raz dla odmiany nie zrobić czegos w drugą stronę dać ludziom odetchnąć. Dlaczego polityka to sposób na zarabianie pieniędzy a nie polityka dla polityki i ludzi

  • Czesio 2017-04-29 13:09:42

    Fajnie. Fotelik w fotelu. Ruskie babuszki

  • ja 2017-04-29 12:48:32

    mam 17 lat i 145 cm wzrostu czyli musze jezdzic w foteliku ??? to juz chyba lepiej zaplacic mandat...

  • bobek 2017-04-29 11:20:40

    teraz na kontrolach drogowych policja będzie mierzyć dzieci

  • błąd w artykule.. 2017-04-29 11:20:38

    Chyba jakiś bubel? ! 150 cm miało być dla dzieci przewożonych z przodu. Dla tylu mialo być 125 lub 135 cm juz nie pamiętam. Weszło cos innego czy błąd w artykule? ????

  • Aga 2017-04-29 10:53:12

    w artykule mowa o osobie niepełnoletniej poniżęj 150 cm...

  • Tomasz 2017-04-29 09:18:36

    Moja szwagierka ma 147cm wzrostu i 42kg wagi, czy to znaczy ze ma jezdzic w foteliku? A jesli nie, to jaka roznica jest pomiedzy nia a 13letnim dzieckiem o takich samych parametrach?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika