Zmiany w Prawie geologicznym i górniczym - wyjaśnienie Ministerstwa Środowiska

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi Prawa geologicznego i górniczego Ministerstwo Środowiska przedstawia wyjaśnienia:

W korespondencji kierowanej w ostatnim czasie do Ministra Środowiska i innych organów Państwa, jak również w niektórych publikacjach prasowych, pojawiają się nieprawdziwe informacje na temat projektu ustawy Prawo geologiczne i górnicze, jakoby rozwiązania w nim zawarte pozbawiały gminy i społeczność lokalną wpływu na udzielanie koncesji na działalność regulowaną tą ustawą oraz odbierały Skarbowi Państwa prawo własności złóż kopalin. Pojawiają się także informacje, że projektowana ustawa zamierza wprowadzić nowe rozwiązania umożliwiające przenoszenie koncesji na rzecz podmiotów, w tym obcokrajowców.

Porady prawne

Przedstawione zarzuty są nieuzasadnione i wynikają, jak się wydaje, z nieznajomości aktualnego stanu prawnego, a także z niezrozumienia istoty projektowanych rozwiązań.

Pragniemy wyjaśnić, że projektowana ustawa nie odbiera gminom dotychczasowych kompetencji w zakresie współdziałania z organami koncesyjnymi przy udzielaniu koncesji. 

I tak, zgodnie z art. 23 ust. 2 projektu ustawy udzielenie koncesji na:
1) poszukiwanie lub rozpoznawanie złoża kopaliny - wymaga opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce wykonywania zamierzonej działalności,
2) wydobywanie kopalin ze złóż, podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji albo podziemne składowanie odpadów - wymaga uzgodnienia z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), właściwym ze względu na miejsce wykonywania zamierzonej działalności.

Tak jak dotychczas, wniosek o udzielenie koncesji na eksploatację kopaliny będzie poprzedzony przeprowadzeniem wnikliwej procedury oceny wpływu planowanego przedsięwzięcia na środowisko. Takie postępowanie prowadzone jest przez właściwego wójta z szerokim udziałem opinii społecznej na podstawie przepisów ustawy innej niż Prawo geologiczne i górnicze, tj. ustawy z dnia 3 października 2008 r. udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Projekt ustawy nie wyłącza stosowania rozwiązań tego prawa, a tym samym nie ogranicza roli decyzji środowiskowej ani też nie ogranicza udziału społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji koncesyjnych.

Projektowana ustawa nie uszczupla własności Skarbu Państwa w zakresie przysługującym mu do złóż kopalin ani nie przekazuje tej własności na rzecz przedsiębiorców. Nadal właścicielem złóż kopalin strategicznych, istotnych dla rozwoju gospodarczego kraju, będzie Skarb Państwa, a właścicielem pozostałych - właściciel nieruchomości gruntowej. W porównaniu z obowiązującym stanem prawnym projekt nawet rozszerza prawo Skarbu Państwa do niektórych złóż kopalin. Głównym celem zmiany prawnego modelu własności złóż kopalin jest odejście od skomplikowanego stanu prawnego, wymagającego wielu interpretacji na rzecz przejrzystego uregulowania, nie budzącego wątpliwości.

Projektowana ustawa nie wprowadza nowych rozwiązań w zakresie przenoszenia koncesji na inny podmiot. Przepisy w tym zakresie zostały wprowadzone w życie nowelą ustawy Prawo geologiczne i górnicze z 27 lipca 2001 r. (art. 26a). Dotychczasowa praktyka stosowania prawa, potwierdziła słuszność przyjętych rozwiązań umożliwiających przeniesienie zakładu górniczego w ruchu i dlatego zostały one powtórzone w projektowanej ustawie (art. 36).

O tym, kto może w Polsce podejmować działalność gospodarczą przesądzają przepisy ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w tym również określające dopuszczalność podejmowania działalności przez obcokrajowców. Projektowana ustawa nie ingeruje w te rozwiązania. 

Źródło: www.mos.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika