Pozostałe

Zwalczanie „fake news” - w kierunku większej cenzury?

Konsultacje komunikatu Komisji Europejskiej o „fake news”

W związku z publikacją przez Komisję Europejską komunikatu: Zwalczanie dezinformacji w internecie: podejście europejskie [COM(2018) 236 final], resort cyfryzacji zaprasza wszystkich do dzielenia się stanowiskami i opiniami do tego dokumentu.

Uwagi można przesyłać do końca dnia 22 czerwca na adresy: joanna.malczewska@mc.gov.pl oraz aleksandra.chmielecka@mc.gov.pl.

Przesłane materiały zostaną wykorzystane do przygotowania oficjalnego stanowiska polskiego rządu do projektu.

Zob.: Treść komunikatu KE

Czego dotyczą propozycje KE?

Zdaniem KE, dobrze funkcjonujący, wolny i pluralistyczny ekosystem informacyjny, oparty na wysokich standardach zawodowych, jest niezbędny do prowadzenia zdrowej demokratycznej debaty. Komisja jest czujna na zagrożenia dla naszych otwartych i demokratycznych społeczeństw stwarzane przez dezinformację. W swoim komunikacie przedstawiła kompleksowe podejście, które ma na celu reagowanie na te poważne zagrożenia poprzez promowanie ekosystemów cyfrowych opartych na przejrzystości i uprzywilejowaniu dostępu do informacji wysokiej jakości, umożliwienie obywatelom skuteczniejszej obrony przed dezinformacją oraz ochronę naszych demokracji i procesów decyzyjnych. Komisja wzywa wszystkie zainteresowane podmioty do znacznego wzmocnienia wysiłków w celu rozwiązania tego problemu.  

Komisja uważa, że opisane w komunikacie działania, o ile zostaną skutecznie wdrożone, przyczynią się w istotny sposób do zwalczania dezinformacji w internecie. Będzie jednak kontynuować prace w tym obszarze.

Do grudnia 2018 r. Komisja przedstawi sprawozdanie z poczynionych postępów. W sprawozdaniu zbadane zostanie również zapotrzebowanie na dalsze działania, mające na celu zapewnienie stałego monitorowania określonych działań i ich oceny.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.4.2017

  Parlament Europejski a internet: ochrona dzieci, walka z dezinformacją i ochrona prywatności

  Komisja Kultury i Edukacji PE przyjęła zmiany w dyrektywie dotyczącej usług audiowizualnych, które mają przyczynić się do wzmocnienia ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami w (...)

 • 9.1.2018

  Strategia „5G dla Polski” - co Ty na to?

  Trwają Konsultacje Strategii „5G dla Polski”. 5G to nowa generacja technologii mobilnych, która ma na celu zapewnienie większej pojemności sieci bezprzewodowych, większej (...)

 • 28.10.2018

  Ebooki z niższym VAT

  Wydawcy publikacji elektronicznych będą mogli korzystać z preferencyjnych stawek VAT, tak jak w przypadku książek papierowych – ustalili ministrowie finansów wspólnoty. To jeden (...)

 • 9.11.2004

  Elektroniczny instrument płatniczy, instrument pieniądza elektronicznego

  Ustawodawca dla uniknięcia wątpliwości w rozumieniu pojęć „elektroniczny instrument płatniczy” oraz „ instrument pieniądza elektronicznego” sam je definiuje. I tak elektroniczny (...)

 • 29.1.2018

  Lepsze przepisy dot. przewozu ładunków

  Poprawa jakości transportu i bezpieczeństwo ruchu drogowego przez wprowadzenie standaryzowanych procedur zabezpieczenia ładunku - to przewidywane efekty nowego rozporządzenia podpisanego przez Ministra (...)