e-prawnik.pl Porady prawne

Adopcja dokonana przez męża matki

Pytanie:

Jeżeli wezmę ślub z kobietą, która ma dziecko, a którego nie jestem biologicznym ojcem, a w trakcie małżeństwa kobieta umrze, to pod czyją opieką pozostanie dziecko (nie będące pełnoletnie) moją czy ojca biologicznego?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Adopcja dokonana przez męża matki

7.4.2003

Kwestia opieki jest uzależniona w przedstawionym przypadku od tego, komu przysługują prawa rodzicielskie. Jeżeli w aktach stanu cywilnego wpisany jest biologiczny ojciec dziecka, to domniemujemy, iż przysługują mu także prawa rodzicielskie względem dziecka. W takim wypadku, w razie śmierci matki, opieka nad dzieckiem będzie należeć do ojca biologicznego. Mąż matki mógłby sprawować opiekę nad dzieckiem i być jednocześnie jego przedstawicielem ustawowym tylko wtedy, gdyby adoptował dziecko. Do tego jednak konieczne byłoby pozbawienie praw rodzicielskich ojca biologicznego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Adopcja dokonana przez męża matki

12luty

20.2.2016 22:11:8

Re: Adopcja dokonana przez męża matki

...jesli maz matki będzie sprawował opiekę nad dzieciem przez wiele lat i więż emocjonalna będzie bardzo silna, a ojciec dziecka bedzie chcial wtedy sprawować opiekę nad Nim ze ze względu na np,korzyści majatkowe idące za dzieckiem to co ten pierwszy może uczynic aby zostac z nieletnim,któremu poświęcil kawał swojego życia?? i dziecko go akceptuje i kocha??


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ