Adopcja dokonana przez męża matki

Pytanie:

"Jeżeli wezmę ślub z kobietą, która ma dziecko, a którego nie jestem biologicznym ojcem, a w trakcie małżeństwa kobieta umrze, to pod czyją opieką pozostanie dziecko (nie będące pełnoletnie) moją czy ojca biologicznego? "

Odpowiedź prawnika: Adopcja dokonana przez męża matki

Kwestia opieki jest uzależniona w przedstawionym przypadku od tego, komu przysługują prawa rodzicielskie. Jeżeli w aktach stanu cywilnego wpisany jest biologiczny ojciec dziecka, to domniemujemy, iż przysługują mu także prawa rodzicielskie względem dziecka. W takim wypadku, w razie śmierci matki, opieka nad dzieckiem będzie należeć do ojca biologicznego. Mąż matki mógłby sprawować opiekę nad dzieckiem i być jednocześnie jego przedstawicielem ustawowym tylko wtedy, gdyby adoptował dziecko. Do tego jednak konieczne byłoby pozbawienie praw rodzicielskich ojca biologicznego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • 12luty 2018-02-20 22:11:08

    ...jesli maz matki będzie sprawował opiekę nad dzieciem przez wiele lat i więż emocjonalna będzie bardzo silna, a ojciec dziecka bedzie chcial wtedy sprawować opiekę nad Nim ze ze względu na np,korzyści majatkowe idące za dzieckiem to co ten pierwszy może uczynic aby zostac z nieletnim,któremu poświęcil kawał swojego życia?? i dziecko go akceptuje i kocha??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika