Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W określonych okolicznościach małżonek rozwiedziony może żądać od drugiego małżonka alimentów. Kwestie te reguluje art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ogólne informacje o tym w jakich sytuacjach roszczenie alimentacyjne między rozwiedzionymi małżonkami jest dopuszczalne znajdzie Pan informacje w artykule: Alimenty po rozwodzie
Prawo nie przewiduje minimalnego pulapu dochodów, od którego uzależniony byłby obowiązek alimentacyjny. Jak zostało to przedstawione w zamieszczonym powyżej artykule obowiązek ten jest uzależniony od tego jakiw było wyrzeczenie o winie sądu, a także od spełnienia opisanych w artykule przesłanek.
Jeśli zatem zostałby Pan uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia a w wyniku rozwodu sytuacja materialna Pana byłej małżonki pogorszyła się, choć nie popadła ona w niedostatek, może Pan zostać zobowiązany do zapłaty alimentów. Gdyby natomiast to małżonka zostałaby uznana za wyłącznie winną - nie może ona żądać alimentów. W pozostałych przypadkach mogłaby ona żądać alimentów, gdyby znalazła się w niedostatku.
Należy również pamiętać, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (art. 135 § 1 kro).