Zatajenie ciąży a obowiązek alimentacyjny

Pytanie:

"Czy kobieta, która zataiła fakt ciąży przed domniemanym ojcem (wolny związek) po urodzeniu się dziecka zażąda alimentów, a wcześniej nic nie mówiła, że jest w ciąży odpowiada za to i czy sąd weźmie to pod uwagę w ustaleniu alimentów? Ojciec dziecka dobrowolnie płaci alimenty w wysokości 350 zł ale matka chce więcej, jak do tego ustosunkuje się sąd?"

Odpowiedź prawnika: Zatajenie ciąży a obowiązek alimentacyjny

Nie jest możliwa odpowiedź na pytanie jak do opisanej sytuacji ustosunkuje się sąd. Z cała pewnością na sam obowiązek alimentacyjny rodzica względem dziecka z punktu widzenia prawa nie ma znaczenia fakt, iż matka zataiła przed ojcem początkowo swoją ciążę. Obowiązek alimentacyjny jest niezależny od takich faktów. Co do samego natomiast ustalania wysokości alimentów i możliwości występowania o ich podwyższenie, to sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe zobowiązanego i potrzeby uprawnionego. Nadto należy pamiętać, iż przyjęte jest, że dziecko ma prawo do życia w takim samym lub co najmniej porównywalnym standardzie jak jego rodzice. Przy ustalaniu wysokości alimentów sąd bierze także pod uwagę przyczynianie się osobiste do wychowania dziecka, które jest także realizacją obowiązku alimentacyjnego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika