Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeżeli ojcostwo mężczyzny, który nie jest mężem matki, nie zostało ustalone, zarówno dziecko, jak i matka mogą dochodzić roszczeń majątkowych związanych z ojcostwem tylko jednocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa. Nie jest więc możliwe dochodzenie jakichkolwiek roszczeń alimentacyjnych od ojca dziecka, którego ojcostwo nie zostało stwierdzone w orzeczeniu sądowym.
Jednakże należy mieć na względzie, że w przypadku urodzenia się dziecka w czasie kiedy matka dziecka pozostaje w związku małżeńskim, o pochodzeniu dziecka decyduje domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki (nawet jeżeli faktycznie mąż matki nie jest ojcem dziecka). Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę. Matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Terminy te mają charakter terminów zawitych i wraz z upływem tych terminów roszczenie do wystąpienia z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa wygasa. Tak więc po upływie tych terminów ani mąż matki ani matka dziecka nie będą mogli zaprzeczyć ojcostwa. Termin półroczny nie wiąże jedynie prokuratora, który może w każdym czasie wystąpić z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa.
Jeżeli więc upłynie termin do wystąpienia z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa, nie będzie możliwe dochodzenie jakichkolwiek roszczeń alimentacyjnych od faktycznego ojca dziecka. Natomiast z roszczeniami takimi będzie Pani mogła wystąpić do Pani obecnego męża, gdyż w świetle prawa to on będzie uważany za ojca dziecka.
Jeśli natomiast ojcostwo Pani męża zostanie zaprzeczone, to w każdym czasie (nawet po upływie kilku lat) będzie Pani mogła wystąpić z powództwem o ustalenie ojcostwa biologicznego ojca dziecka, a następnie wystąpić z roszczeniami alimentacyjnymi.