Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Kodeks postępowania cywilnego przewiduje możliwość umorzenia postępowania egzekucyjnego z urzędu lub na wniosek. W tym przypadku nie zachodzi żadna przesłanka umorzenia postępowania z urzędu, a zatem istnieje jedynie druga możliwość. Zgodnie z art. 825 pkt 1) kodeksu postępowania cywilnego, organ egzekucyjny umorzy postępowanie, jeżeli zażąda tego wierzyciel a więc z wnioskiem takim musiałaby wystąpić żona.
Przepisy nie przewidują możliwości umorzenia postępowania w przypadku złożenia do depozytu sądowego 6-krotności miesięcznego świadczenia alimentacyjnego. Jedynie art. 820 przewiduje, że organ egzekucyjny umorzy postępowanie na wniosek dłużnika, jeżeli złożył zabezpieczenie konieczne według orzeczenia sądowego do zwolnienia go od egzekucji. Jednak w tym przypadku przepis ten prawdopodobnie nie znajdzie zastosowania.
Zgodnie z art. 822, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił. W tym przypadku oznacza to konieczność każdorazowego okazywania komornikowi dowodu zapłaty alimentów.
Jeśli chodzi o instytucję depozytu sądowego, prosimy o zapoznanie się z treścią innych odpowiedzi zamieszczonych na naszej stronie; Depozyt sądowy,a spełnienie świadczenia, Alimenty złożone do depozytu sądowego, Przedmiot świadczenia w depozycie sądowym-koszty.
Co do kwestii zmniejszenia alimentów, to zgodnie z art. 135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wysokość świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Zgodnie z art. 138 kro w razie zmiany stosunków, można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Zatem, z uwagi na pogorszenie się sytuacji materialnej, może Pan zwrócić się do sądu o obniżenie wysokości alimentów.
Proponujemy również zapoznanie się z treścią informacji prawnej Opłaty komornicze w razie dobrowolnego świadczenia