Depozyt sądowy,a spełnienie świadczenia

Pytanie klienta:

""Zgodnie z ugodą sądową zostałem zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz moich małoletnich synów. Ugoda zawierała klauzulę wykonalności. Moja żona złożyła wniosek u pracodawcy o przelewanie należnych kwot na jej konto, a ten po konsultacji z prawnikiem stwierdził, że przedstawione przez nią dokumenty nie obligują go do zajęcia moich poborów. W terminie ustalonym przez sąd próbowałem przekazać żonie alimenty - bezskutecznie, więc wysłałem pieniądze przekazem pocztowym, którego żona nie podjęła jednocześnie występując do komornika o egzekucję. Czy mogę się uchronić od poniesienia kosztów egzekucji? ""

Odpowiedź prawnika:

Jeżeli żona nie podejmuje należnego jej świadczenia, to należy jak najszybciej złożyć te pieniądze do depozytu sądowego. Będzie to miało ten sam skutek co spełnienie świadczenia. Należy także zachować wszelką dokumentację świadczącą o nieodbieraniu przez żonę świadczenia. Należy także poinformować komornika, jeżeli chciałby prowadzić egzekucję, że żona dobrowolnie nie odebrała świadczenia, oraz że pieniądze złożono do depozytu sądowego. Jeżeliby jednak komornik nadal chciał prowadzić egzekucje należy jak najszybciej złożyć skargę na czynności komornicze.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.