Apelacja oskarżyciela posiłkowego
Pytanie:
"Jeżeli prokuratura wnosi apelację od wyroku I-ej instancji, w której to sprawie wystawiła akt oskarżenia na wniosek poszkodowanego/oskarżyciela, to czy oskarżyciel, występujący w sprawie również jako oskarżyciel posiłkowy może dołączyć jeszcze swoje wnioski w tej sprawie? Sprawa została już przesłana do Sądu Okręgowego. "
Odpowiedź prawnika: Apelacja oskarżyciela posiłkowego
Apelacja jest zwyczajnym środkiem odwoławczym od nieprawomocnego wyroku sądu pierwszej instancji. Zgodnie z postanowieniami kodeksu postępowania karnego, prawo wniesienia apelacji przysługuje stronom. Jako że art. 53 kodesku postepowania karengo stanowi, że w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego. Ponieważ uprawnienia oskarżyciela posiłkowego do czynności w procesie są samodzielne, trzeba uznać, że przysługuje mu prawo wniesienia apelacji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?