Aport praw autorskich
Pytanie:
"Spółka z o.o. między innymi sprzedaje oprogramowanie komputerów (licencje) oraz prowadzi szkolenia w ich wykorzystaniu itp. Pewna część sprzedawanych produktów jest autorstwa pracownika spółki, który nie otrzymywał wynagrodzenia z tego tytułu oraz nie przeniósł w żaden sposób praw autorskich na spółkę. Wykonał je poza obowiązkami służbowymi i dołączał do oferowanych przez spółkę. W chwili obecnej pracownik ten ma zarejestrowaną działalność gospodarczą i jako taka oferuje te same produkty co spółka. Spółka chce uniknąć takiej sytuacji i zaproponować mu wniesienie jego całego przedsiębiorstwa aportem do spółki z o.o. - w rezultacie proponując objęcie udziałów w spółce z o.o. za wartość przedsiębiorstwa jednoosobowego, wraz z przysługującymi jemu prawami autorskimi - na czym spółce zależy. Czy wniesienie aportu przedsiębiorstwa w opisanej sytuacji spowoduje jakiekolwiek skutki podatkowe dla spółki lub osoby fizycznej? Czy wycena wartości przedsiębiorstwa może być wykonana przez spółkę samodzielnie, czy musi być w jakiś sposób potwierdzana?"
Odpowiedź prawnika: Aport praw autorskich
Wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki prawa handlowego lub cywilnego jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (§ 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970, ze zm.). Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie powoduje zatem obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług (VAT) ani po stronie wspólnika wnoszącego wkład ani po stronie spółki, do której wkład jest wnoszony.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny.
Wniesienie do spółki kapitałowej aportu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jest przychodem, który na mocy art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych korzysta ze zwolnienia podatkowego. Przepis ten stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Oznacza to, że na dzień objęcia udziałów za aport w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie powstaje przychód do opodatkowania, w związku z tym na ten dzień nie ustala się także kosztu uzyskania tego przychodu. Koszt ten będzie ustalony dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów.
Zgodnie z odesłaniem zawartym w art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pojęcie „przedsiębiorstwo” użyte w przepisach tej ustawy należy rozumieć tak, jak zostało ono zdefiniowane w przepisach Kodeksu cywilnego. W myśl zatem przepisów art. 55[1] Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
5) koncesje, licencje i zezwolenia,
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej,
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
8) tajemnice przedsiębiorstwa,
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W zakresie podatku dochodowego warto zwrócić uwagę na opodatkowanie tzw. remanentu likwidacyjnego. W myśl postanowień zawartych w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w powyższym zawiadomieniu. Natomiast z woli ustawodawcy nie ustala się dochodu na dzień likwidacji działalności gospodarczej, jeżeli m.in. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy, a także gdy osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem.
Wycena wartości przedsiębiorstwa może być wykonana samodzielnie. Ponieważ jednak prawidłowe określenie wartości leży w interesie zarówno spółki, do której wnoszony jest aport, jak i wnoszącego aport i pozostałych wspólników, w razie wątpliwości lub rozbieżności można wesprzeć się wyceną rzeczoznawcy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?