Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W obecnym stanie prawnym nie jest wymagana zgoda współmałżonka na rozporządzenie przedmiotem majątku wspólnego, jakim jest samochód. Zgoda jest wymagana wyłącznie na ściśle określone przepisami czynności, a są nimi:
-
czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków, np. małżonek chce zapisać wspólny grunt w testamencie związkowi kombatantów albo go sprzedać,
-
czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal, np. małżonek chce zaciągnąć kredyt, którego zabezpieczeniem będzie wspólne mieszkanie,
-
czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia
i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa, -
darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych, np. małżonek chce przeznaczyć pokaźną sumę na wykonanie witrażu w kościele.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z obecną linią orzecznictwa, udział objęty za środki czy przedmioty z majątku wspólnego, stanie się składnikiem wspólnego majątku małżonków. Natomiast wspólnikiem będzie tylko ten, który podpisał umowę spółki.