Art. 120 ust. 19 ustawy o VAT

Pytanie:

"Zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4 i 5. Jak należy ten przepis rozumieć? Czy przepis ten mówi o tym, że jeżeli podatnik nabył towary używane, a dostawca od którego je nabył zastosował przy dostawie procedurę VAT-marża, to podatnik nigdy nie może odliczyć podatku VAT z faktury wystawionej przez dostawcę, niezależnie od tego, czy dokonując dalszej sprzedaży tych towarów zastosował procedurę VAT-marża, czy opodatkowanie VAT na zasadach ogólnych? Czy może przepis ten oznacza, że podatnik tylko wtedy nie może odliczyć podatku z faktury wystawionej mu przez dostawcę, kiedy on sam (podatnik) dokonując dalszej sprzedaży tych towarów zastosuje procedurę VAT-marża, natomiast gdy dokona ich dalszej sprzedaży opodatkowując VAT-em całą wartość sprzedaży - podatek z faktury nabycia może odliczyć. Innymi słowy, czy końcową część przepisu - jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4 i 5 - należy odnosić do dostawy dokonanej na rzecz podatnika przez podmiot, od którego nabył towary, czy należy tę część przepisu odnosić do dostawy towarów dokonanej już przez samego podatnika?"

Odpowiedź prawnika: Art. 120 ust. 19 ustawy o VAT

Zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4 i 5.

Jak podkreśla się w literaturze, o prawie do odliczenia podatku naliczonego mówi art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten zezwala na odliczenie podatku naliczonego, ale z zastrzeżeniem art. 120 ust. 19. Z niego z kolei wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli opodatkowana była tylko marża. Warto jednak zauważyć, że przepis ten odnosi się tylko do towarów nabywanych. Z konstrukcji tego przepisu wynika, że zakaz ten dotyczy jedynie nabywców towarów opodatkowanych marżą, a nie je sprzedających (tak: K. Jędrzejewska, Marża nie wyklucza odliczenia, Rzeczpospolita z 8 lipca 2004 r.).

Zatem przepis uniemożliwiający odliczenie VAT naliczonego przy nabyciu towarów opodatkowanych na zasadach szczególnych (tj. od marży) dotyczy tylko i wyłącznie nabycia tych towarów (tak: M. Szafarowska, Transport wewnątrzwspólnotowy, wynajem i auta w komisie, Rzeczpospolita z 15 września 2005 r.).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika