Badania psychologiczne kierowców

Pytanie:

"Czy Kierowca posiadający prawo jazdy Kat B i prowadzący pojazdy do 3,5 Tony musi posiadać orzeczenie psychologiczne, czy wystarczy zwykłe zaświadczenie lekarskie stwierdzające zdolność pracy na stanowisku Kierowcy? Czy orzeczenie psychologiczne muszą posiadać wszyscy kierowcy prowadzący pojazdy do 3,5 Tony i powyżej 3,5 Tony?"

Odpowiedź prawnika: Badania psychologiczne kierowców

Kierowca wykonujący transport drogowy podlega badaniom psychologicznym przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Badania te są wykonywane są w zakresie i na zasadach określonych w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z art. 124 Prawa o ruchu drogowym, badaniu psychologicznemu przeprowadzanemu w celu orzeczenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem podlega:

  • kandydat na instruktora lub egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz osoba ubiegająca się o pozwolenie do kierowania tramwajem oraz kierujący tramwajem; 
  • kierujący pojazdem silnikowym skierowany, w drodze decyzji, przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli: 

a) kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu, 

b) przekroczył liczbę 24 punktów otrzymanych na podstawie karnych; 

  • kierujący będący sprawcą wypadku drogowego, w którym jest zabity lub ranny; 
  • kierujący skierowany przez lekarza, jeżeli w wyniku badania lekarskiego stwierdzona zostanie konieczność przeprowadzenia badania psychologicznego; 
  • osoba skierowana przez kierownika właściwej jednostki organizacyjnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jest ona przewidziana do szkolenia na kierowcę na potrzeby wojska; 
  • osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym, cofniętego ze względu na istnienie przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.

Instruktor, egzaminator, kierowca pojazdu uprzywilejowanego oraz kierujący tramwajem podlegają kontrolnym badaniom psychologicznym co 5 lat do ukończenia 65 roku życia i następnie corocznie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Agata 2013-01-28 09:36:36

    Badania kierowców wykonujących transport drogowy nie podlegają Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym tylko Ustawie o transporcie drogowym! Dotyczy tego art. 39k i 39m Ustawy z dnia 6.09.2001 o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 125 poz. 874 i Nr 176 poz. 1238). Jak już dajecie odpowiedź, to nich ona będzie fachowa, a nie całkowicie błędna.

  • pani12 2012-10-23 19:06:19

    kto kieruje na badania psychologiczne?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika