Badanie wariograficzne świadka
Pytanie:
"Mam zeznawać w sprawie karnej i spodziewam się, że moje zeznania będą kwestionowane przez prokuraturę i sędziego. Czy jest w sprzeczności z kodeksem postępowania karnego spytanie mnie przez obronę, czy będę skłonny poddać się badaniu wariograficznemu?"
Odpowiedź prawnika: Badanie wariograficzne świadka
Na początku należy zauważyć, że w polskiej procedurze karnej nie ma możliwości przesłuchania (jako czynności procesowej, dowodu przed sądem) z użyciem wariografu (poligrafu, "wykrywacza kłamstw"). Istnieje natomiast możliwość przeprowadzenia badania świadka czy oskarżonego przez biegłego poligrafera, w wyniku którego przedstawia on - jak każdy inny biegły - opinię. Ta natomiast stanowi już dowód w sprawie karnej (co też oznacza, że sąd nie musi opierać się na jej wnioskach, gdyż dowód z opinii biegłego nie korzysta z żadnych przywilejów, jeśli chodzi o ocenę wiarygodności).
Spytanie świadka o to, czy byłby skłonny poddać się badaniu poligraficznemu, nie jest bynajmniej sprzeczne z procedurą karną. Jeśli jednak celem tego działania ma być doprowadzenie do badania, to należałoby równocześnie z uzyskaniem takiej zgody(albo przed zapytaniem o nią) złożyć wniosek dowodowy - o przeprowadzenie badania świadka X przez biegłego poligrafera. Sąd co prawda może dopuścić dowód także z urzędu (w pewnych okolicznościach, gdy ma się to przyczynić do wykrycia prawdy, a strony postępowania są bierne, wręcz ma taki obowiązek), ale pewniejszym sposobem jest złożenie wniosku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?