Baner reklamowy a Prawo budowlane
Pytanie:
"Czy do baneru reklamowego, który umieszczony jest na przenośnej platformie, stosuje się przepisy Prawa budowlanego?"
Odpowiedź prawnika: Baner reklamowy a Prawo budowlane
Baner reklamowy, który umieszczony jest na przenośnej platformie, nie będzie uznawany jako budowla. W tym miejscu, warto nadmienić Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 maja 2007 r. (II OSK 1509/2006), który stanowi: „Przepis art.29 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 156 poz. 1118 ze zm.) ma zastosowanie do urządzeń reklamowych instalowanych na obiektach budowlanych i do wolno stojących niezwiązanych trwale z gruntem. O tym, czy urządzenie reklamowe jest trwale związane z gruntem nie decyduje metoda i sposób związania z gruntem, ale wielkość tego urządzenia, jego konstrukcja, przeznaczenie i względy bezpieczeństwa, które wymagają trwałego związania.” Orzeczenie sądu przesądza, iż w stosunku do reklam trwale z gruntem niezwiązanych nadal stosowane będzie prawo budowlane, a konkretnie jego art. 29 ust. pkt 6.
Artykuł powyższy stanowi, że pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków w rozumieniu przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?