Bezprawnie pobierana renta inwalidzka

Pytanie:

"Była żona mojego męża w momencie, w którym ją opuścił, zwolniła się z pracy i zaczęła leczyć się psychicznie. Sama mu o tym powiedziała, że zniszczy go za wszelka cenę i nigdy nie daruje mu, że ją zostawił. Wiem, że żyje w konkubinacie z innym mężczyzną (mąż z nim nawet rozmawiał) i powodzi jej się nieźle, ale to nie jest do udowodnienia, ponieważ jak sama nam o tym powiedziała, dba o to, żeby nie można było tego potwierdzić. Tak samo nie da się chyba udowodnić jej faktycznego stanu zdrowia, jak też przyznanej jej renty. Z informacji od znajomych wiem, "że załatwiła sobie tę rentę" po to, aby nie pracować i by mój mąż do końca życia łożył na jej utrzymanie (dzieci z tego związku nie było). Nie mamy z mężem środków finansowych, aby powołać jakiegoś biegłego i założyć sprawę sądową. Czy jest jakiś mądry sposób, aby sprawdzić, że zdrowa kobieta pobiera rentę bezprawnie i wyegzekwować odebranie jej praw do renty?"

Odpowiedź prawnika: Bezprawnie pobierana renta inwalidzka

Na początku należy zaznaczyć, że jakkolwiek życie w konkubinacie może w pewnych sytuacjach rzeczywiście być trudne do udowodnienia, to nie można tego powiedzieć o fakcie pobierania renty. Wypłaca ją organ rentowy (ZUS), który przecież gromadzi całą dokumentację. W trakcie jakiegokolwiek procesu sądowego – gdyby strona przeciwna zaprzeczyła, iż pobiera rentę (co zresztą naraża ją na odpowiedzialność karną za fałszywe zeznania; grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności) – można by złożyć do sądu wniosek, aby ten zwrócił się do organu rentowego z prośbą o informację, czy dana osoba pobiera jakiekolwiek świadczenia.

Prawo do renty z powodu niezdolności do pracy (renta inwalidzka) może zostać zweryfikowane. Zgodnie z art. 107 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do świadczeń uzależnionych od niezdolności do pracy oraz wysokość tych świadczeń ulega zmianie, jeżeli w wyniku badania lekarskiego, przeprowadzonego na wniosek lub z urzędu, ustalono zmianę stopnia niezdolności do pracy, brak tej niezdolności lub jej ponowne powstanie. Wniosek mogłaby złożyć sama zainteresowana. Pani natomiast oraz Pani mąż możecie co najwyżej próbować uruchomić postępowanie z urzędu (poprzez poinformowanie organu, iż renta została przyznana bezpodstawnie – organ nie musi jednak reagować na tę informację).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika