Biologiczne, 'nieewidencjonowane' dzieci a spadek

Pytanie:

"Zmarły spadkodawca posiadał dwójkę dorosłych, nieślubnych dzieci. W odpisach zupełnych aktów urodzenia nie ma jednak wzmianki o ojcu (rubryka jest pusta). Nigdy też nie toczyło się postępowanie o ustalenie ojcostwa.Czy takie dzieci mogą dziedziczyć w razie braku testamentu?"

Odpowiedź prawnika: Biologiczne, 'nieewidencjonowane' dzieci a spadek

Nieślubne dzieci będą dziedziczyć po swoim ojcu na tej samej zasadzie, co dzieci pochodzące z małżeństwa – jeżeli zostanie ustalone ojcostwo.

Zgodnie z art. 84 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności.

§ 2 tego przepisu wskazuje, że dziecko albo matka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu, a gdy ten nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

W opisanej sytuacji zatem pełnoletnie dzieci spadkodawcy mogą wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

W postępowaniu spadkowym sąd zbada z urzędu, kto jest spadkobiercą. Za dowód, że nie ma innych spadkobierców, może być przyjęte zapewnienie złożone przez zgłaszającego się spadkobiercę.

W zapewnieniu zgłaszający się powinien złożyć oświadczenie co do wszystkiego, co mu jest wiadome: 

1) o istnieniu lub nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi; 

2) o testamentach spadkodawcy. 

Pod względem skutków karnych zapewnienie jest równoznaczne ze złożeniem zeznań pod przyrzeczeniem, o czym sędzia powinien uprzedzić składającego zapewnienie.

Jeżeli zapewnienie nie było złożone albo jeżeli zapewnienie lub inne dowody nie będą uznane przez sąd za wystarczające, postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie. Po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia sąd wyznaczy w celu rozpoznania zgłoszonych żądań rozprawę, na którą wezwie także osoby, które zgłosiły żądanie i podały miejsce zamieszkania.

Postępowanie może zostać zawieszone do czasu ustalenia ojcostwa spadkobierców.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika