Biuro a oddział spółki

Pytanie:

"Czy spółka z o.o. może otworzyć drugie biuro poza siedzibą spółki, nie tworząc tam oddziału? "

Odpowiedź prawnika: Biuro a oddział spółki

Odpowiedź na pytanie zależy od określenia "charakteru" tego biura. Oddział przedsiębiorcy został zdefiniowany w art. 4 pkt 6 ustawy Prawo działalności gospodarczej, zgodnie z którym oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza głównym miejscem wykonywania działalności. Zgodnie z tą definicją nie można uznać za oddział biura, które jest w istocie tylko dodatkowym punktem obsługi klientów, a nie zostało wyodrębnione od zakładu głównego przez własną strukturę, samodzielność finansową, odrębną księgowość (nie jest osobnym działem przedsiębiorstwa). Projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który obecnie stanowi przedmiot prac Sejmu zachowuje dotychczasowe brzmienie definicji oddziału. W wypadku, gdy biuro jest na tyle wyodrębnione organizacyjne i posiada cechę samodzielności, istnieje obowiązek wpisu oddziału w Krajowym Rejestrze Sądowym.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • pimo 2012-07-09 14:59:34

    Czy dotyczy to również spółek zagranicznych?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika