Biuro doradztwa prawnego
Pytanie:
"Jestem studentką, chciałabym uruchomić działalność dotyczącą pisania podań, wniosków, pism procesowych, umów i drobnego doradztwa prawnego, posiadam dużą wiedzę oraz doświadczenie w tej materii. W związku z tym mam pytanie- czy istnieje zgodnie z literą prawa taka możliwość, jeśli tak, to jak zaklasyfikować tę działalność w PKD? "
Odpowiedź prawnika: Biuro doradztwa prawnego
Prowadzenie działalności polegającej na doradztwie prawnym nie znajduje swojego uregulowania w żadnym przepisie szczególnym. Działalnością taką zajmować się może również osoba, która nie ukończyła studiów prawniczych. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity: Dz. U. 2007 r. Nr 155 poz. 1095 z późn. zm.): podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Ograniczenia wynikają natomiast z przepisów proceduralnych, jednak chodzi tu wyłącznie o kwestię reprezentowania stron w postępowaniach przed sądami.
Kodem PKD dla tego typu działalności jest: 6910Z
Działalność polegająca na doradztwie prawnym znajduje się w Sekcji M (działalność profesjonalna, naukowa i techniczna) w dziale 69 (działalność prawnicza, rachunkowo-księgowa i doradztwo podatkowe) w podklasie 69.10.Z (działalność prawnicza). Podklasa ta obejmuje:
- reprezentowanie interesów jednej strony przeciw drugiej stronie przed sądem lub innym ciałem orzekającym, prowadzone przez adwokatów, radców prawnych lub pod ich nadzorem:
- doradztwo i reprezentowanie w sprawach cywilnych,
- doradztwo i reprezentowanie w sprawach karnych,
- doradztwo i reprezentowanie w przypadkach sporów pracowniczych,
- doradztwo prawne i ogólne konsultacje, przygotowywanie dokumentów prawnych w zakresie:
• statutów, umów, porozumień i innych dokumentów związanych z prowadzeniem firm,
• dokumentacji patentowej i praw autorskich,
• przygotowywanie innych dokumentów prawnych, np.: testamentów, pełnomocnictw,
- działalność notariuszy, komorników, sędziów polubownych, rzeczników patentowych, radców prawnych, mediatorów sądowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?