Błędne wypowiedzenie umowy o pracę
Pytanie:
"Jeśli pracodawca błędnie wskazał termin upływu okresu wypowiedzenia umowy o pracę, to w jaki sposób może to poprawić w sytuacji gdy pracownik przyjął wypowiedzenie? "
Odpowiedź prawnika: Błędne wypowiedzenie umowy o pracę
Błędne wskazanie upływu okresu wypowiedzenia należy ocenić, jako wypowiedzenie sprzeczne z prawem, gdyż powoduje niezasadne bądź to skrócenie, bądź wydłużenie okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy o pracę, nawet sprzeczne z prawem lub nieuzasadnione, nie jest nieważne z mocy prawa (wyrok Sądu najwyższego z dnia 16 maja 1997 r., I PKN 170/97, OSNPiUS 1998/8/239).
Zastosowanie okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany następuje nie tylko w przypadku zastosowania okresu krótszego niż to uzasadnia staż pracy pracownika (na przykład jednomiesięcznego zamiast trzymiesięcznego), ale także przez niewłaściwe określenie terminu ustania pracy.
Zgodnie z art. 49 kodeksu pracy w razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy.
Uprawnienie pracownika z art. 49 jest niezależne od roszczeń przysługujących mu na podstawie art. 45 § 1. Inne są bowiem podstawy żądań pracownika w razie ich uwzględnienia. Pracownik ma tyle roszczeń, wynikłych z jednego zdarzenia, ile przewiduje prawo, chyba że ustanowiono przepis, iż jedno roszczenie wyłącza drugie. Jeżeli pracodawca zastosował zbyt krótki okres wypowiedzenia, to w razie przywrócenia pracownika do pracy na podstawie art. 45 § 1 należy mu się wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy (art. 47 § 1) niezależnie od wynagrodzenia z art. 49. Również gdy pracownik dochodzi odszkodowania z tytułu wadliwego wypowiedzenia umowy (art. 45 § 1), to przysługuje mu ono niezależnie od wynagrodzenia z art. 49.
Celem uniknięcia tych konsekwencji należałoby cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę i dokonać go powtórnie. Jednakże gdy oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia doszło do wiadomości drugiej strony stosunku pracy, to może być skutecznie cofnięte tylko za jej zgodą. Cofnięcie może nastąpić w sposób dorozumiany.
Wypowiedzenie jest złożone z chwilą, gdy doszło do drugiej osoby w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 kodeksu pracy).
Jednakże zgoda pracownika na przedłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę nie jest tożsama ze zgodą na cofnięcie wadliwego wypowiedzenia i rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron, a tym samym nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę (art. 36 § 6 KP). /wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 lutego 2000 r., I PKN 498/99, OSNP 2001/13/431/.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?