Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Poczynając od błędów formalnych zawartych w treści postanowienia sądu II instancji, mogą być one usunięte w drodze sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej. Sąd winien to uczynić z urzędu, jednakże w wypadku, gdy sąd nie ma świadomości popełnionych omyłek, konieczny będzie stosowny wniosek. Wydaje się jednak, że popełnione błędy formalne zawarte w treści rzeczonego postanowienia nie mają dla Państwa żadnego praktycznego znaczenia, albowiem postanowienie to dotyczyło zagadnienia właściwości sądu; właściwość sądu została przeto przesądzona i nie ma sensu podejmowania dalszych kroków prawnych zmierzających do sprostowania ewentualnych błędów sądu.
Innym zagadnieniem jest spory upływ czasu w przedmiotowej sprawie oraz fakt, że wydanie końcowego rozstrzygnięcia wydaje się oddalać w perspektywie czasowej. Niestety, należy uznać, że na obecnym etapie przewlekłość postępowania została pośrednio sprokurowana przez powoda, to na nim ciąży bowiem obowiązek właściwego oznaczenia sądu, do którego będzie skierowana sprawa. Dalsze perturbacje związane z brakiem merytorycznego rozpoznania sprawy i skupieniu się sądu na rozstrzygnięciu kwestii właściwości składu orzekającego były tego skutkiem. Inną sprawą jest, że sprawa wina być rzeczywiście rozpoznana w szybszym terminie, jednakże postulat taki ma niewiele wspólnego z praktyką i możliwościami organizacyjnymi sądów.
Stronie niezadowolonej z opieszałego działania sądu przysługuje środek prawny w postaci skargi na brak rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Proszę jednak pamiętać, że wniesienie tej skargi zahamuje procedowanie w opisanej w pytaniu sprawie, powód będzie zaś obowiązany wykazać, że na skutek działania sądu poniósł szkodę majątkową - proces będzie miał charakter typowo odszkodowawczy.