Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W pierwszej kolejności będzie można mówić o możliwym spełnieniu przesłanek przestępstwa przywłaszczenia z art. 284 kodeksu karnego. Przepis stanowi, że określonej karze będzie podlegać osoba, która przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, w tym również jej powierzoną (oddaną z zastrzeżeniem zwrotu). Przywłaszczenie polega na rozporządzeniu rzeczą przez włączenie do majątku swego lub innej osoby i powiększenie w ten sposób stanu posiadania swojego lub innej osoby. Nie występuje tu element zaboru, ponieważ jego przedmiot znajduje się w posiadaniu sprawcy (co wykluczałoby kwalifikację za kradzież z art. 278 kk). W takim przypadku najpierw musiałoby być wszczęte postępowanie przygotowawcze i dopiero w wyniku jego zakończenia poprzez skierowanie aktu oskarżenia do sądu. Właściwość sądu będzie uzależniona od miejsca popełnienia czynu zgodnie z art. 31 kodeksu postępowania karnego. Jeśli przestępstwo zostało popełnione za granicą to zastosowanie znajdzie art. 32 § 1 kpk – czyli właściwy byłby sąd w okręgu którego ujawniono przestępstwo, ujęto oskarżonego albo oskarżony przed popełnieniem przestępstwa stale mieszkał lub czasowo przebywał w zależności od tego, w której prokuraturze wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze.
Polski kodeks karny stosuje się również do obywatela, który popełnił przestępstwo za granicą pod warunkiem, że czyn popełniony za granicą jest uznawany za przestępstwo również przez ustawę obowiązującą w miejscu jego popełnienia (art. 109 w zw. z art. 111 kk). Jeśli pełnomocnik dokonał przywłaszczenia pieniędzy na terenie Niemiec, to właściwe do prowadzenia postępowania będą organy niemieckie. Nawet jeśli orzeczenie zapadłoby za granicą to nie jest to przeszkoda do wszczęcia lub prowadzenia postępowania karnego o ten sam czyn zabroniony przed sądem polskim.
Odnośnie roszczeń cywilnych – powództwo wytacza się przed sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego (art. 27 kodeksu postępowania cywilnego). Jeśli pracownik nie mieszkałby w Polsce, to właściwość sądu ustala się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdyby nie było ono znane lub nie leżało w Polsce to pozew kieruje się przed sąd według ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce. Można także skorzystać z tzw. właściwości przemiennej sądu, tj. pozew wytoczyć nie przed sąd miejsca zamieszkania pozwanego, ale przed sąd w okręgu którego nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę (art. 35 kpc). Przy właściwości przemiennej sądu zakładamy, że czyn został popełniony na terenie Polski. W naszej ocenie nie ma podstaw do skierowania roszczeń wobec firmy niemieckiej skoro spełniła ona swoje świadczenie i nie pozostaje w zwłoce w stosunku do swojego kontrahenta.