Bony żywieniowe a składki ZUS

Pytanie:

"Chcemy na stałe dodawać do wynagrodzenia bony żywieniowe na podstawie § 2 , pkt 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. (Dz.U Nr 161 poz 1106 ze zm.). Bony żywieniowe chcemy dać wszystkim pracownikom w tym : magazynierom , kierowcom, pracownikom biurowym. Czy przekazywanie pracownikom bonów żywieniowych spełnia postanowienie cytowanej podstawy prawnej , czyli wartość przekazanych bonów żywieniowych (oczywiście do wysokości 1/4 bieżącego najniższego wynagrodzenia) nie będzie stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne? Czy bony takie można dać wszystkim pracownikom czy tylko określonym grupom (magazynierzy, kierowcy)? "

Odpowiedź prawnika: Bony żywieniowe a składki ZUS

Składniki wynagrodzenia w postaci bonów żywieniowych stanowią dodatek do wynagrodzenia pracownika. Dodatek taki można ustanowić dla każdego pracownika indywidualnie lub dla określonej grupy pracowników bądź dla wszystkich pracowników. Dodatek do wynagrodzenia może być ustanowiony w umowie - wówczas będzie on przyznany konkretnemu pracownikowi, bądź w regulaminie wynagradzania - wówczas będzie on dotyczył ogółu pracowników objętych tym regulaminem (ewentualnie wyszczególnionych grup w regulaminie). Jak wynika z powyższego pracodawca może przyznawać w/w dodatek według swojego uznania, jednak zgodnie z podstawowymi zasadami równego traktowania w zatrudnieniu. Zgodnie bowiem z art. 18[3]c kodeksu pracy, pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wynagrodzenie to obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna. Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Jak wynika z § 2 pkt 26 rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Jak już wyżej wskazano bony żywnościowe, stanowią dodatek do wynagrodzenia ustanowiony albo w układach zbiorowych pracy, albo w regulaminach wynagradzania, albo zgodnie z przepisami o wynagradzaniu (np. w umowie o pracę), a w związku z tym przychód z tego tytułu nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli jednak w/w bony żywieniowe przeznaczane byłyby wyłącznie w celu zapewnienia posiłków pracownikom (np. w określonej stołówce) wówczas miałby zastosowanie pkt 11 w/w przepisu,w innym przypadku (np. w przypadku bonów żywieniowych do zrealizowania o określonej sieci sklepów) będzie miał zastosowanie przepis § 2 pkt 26 w/w rozporządzenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika