Brak rozpatrzenia wniosku o zwolnienie od kosztów

Pytanie:

"Złożyliśmy z żoną pozew przeciw PZU o zapłatę odszkodowania. Jednocześnie z pozwem złożyliśmy wniosek o ustanowienie adwokata i zwolnienie od kosztów sądowych wskazując na swoją trudna sytuację materialną. W odpowiedzi otrzymaliśmy wezwanie do uiszczenia opłaty. Czy oznacza to, że nasz wniosek nie został przez sąd uwzględniony, a czy wtedy nie powinniśmy otrzymać pisma o odrzuceniu tego wniosku? Czy taka decyzja sądu podlega zaskarżeniu, jeśli tak jak to się robi? Co to jest opłata sądowa i czy ewentualnie podlega zwrotowi po zakończeniu postępowania, czy przepada bez względu na wynik sprawy?"

Odpowiedź prawnika: Brak rozpatrzenia wniosku o zwolnienie od kosztów

Zwolnienia od kosztów sądowych mogą domagać się te osoby, które ze względu na swoją sytuację finansową nie są w stanie ponieść tych kosztów. Postanowienie w tej sprawie, wydane na posiedzeniu niejawnym ma być doręczone stronom z urzędu. Na postanowienie sądu, odmawiające zwolnienia od kosztów stronie przysługuje zażalenie.
Choć tak nie powinno się zdarzyć, państwa wniosek mógł się po prostu zagubić lub zostać np. przeoczony, albo dotarł on do sądu przed wysłaniem wezwania. Warto zatem zadzwonić do sądu, by uzyskać informację na ten temat.  Odrębnym zagadnieniem jest zwrot kosztów po zakończeniu procesu. Zgodnie z art.98 KPC, strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie poniesione koszty. Do kosztów tych zalicza się również koszty sądowe.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika