Brak rozpoznania wniosku o przeprowadzenie dowodu

Pytanie:

"Do sprawy o przemoc w rodzinie, jako pokrzywdzona wnioskowałam o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu obecnego zamieszkiwania mojego męża. Uzasadniałam to, koniecznością wykazania w sądzie, iż mąż kłamie w tym zakresie, tak samo jak jego matka, która potwierdza fakt zamieszkiwania z nią. W aktach znajduje się potwierdzenie z biura meldunkowego, iż mąż nie jest tam zameldowany, natomiast nie ma informacji o wywiadzie środowiskowym. Nadmieniam, że mężowi przedstawiono już zarzuty stosowania przemocy i uszkodzenia ciała ze skutkiem ponad 7 dni (akt oskarżenia w przygotowaniu). Czy organ prowadzący postępowanie ma obowiązek ustosunkować się do mojego wniosku dowodowego? "

Odpowiedź prawnika: Brak rozpoznania wniosku o przeprowadzenie dowodu

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w niniejszej sprawie obecnie toczy się postępowanie przygotowawcze.

Co do zasady dowody przeprowadza się na wniosek stron lub z urzędu. We wniosku dowodowym strony procesowe lub ich przedstawiciele domagają się przeprowadzenia dowodu z określonego środka dowodowego (w tym przypadku wywiadu środowiskowego) na oznaczoną tezę dowodową. W postępowaniu przygotowawczym do składania wniosków dowodowych uprawnieni są: pokrzywdzony, podejrzany oraz ich przedstawiciele.

We wniosku dowodowym należy podać oznaczenie dowodu oraz okoliczności, które mają być udowodnione. Można także określić sposób przeprowadzenia dowodu. Wniosek dowodowy może zmierzać do wykrycia lub oceny właściwego dowodu.

Zgodnie z art. 170 kodeksu postępowania karnego, oddala się wniosek dowodowy, jeżeli:

  1. przeprowadzenie dowodu jest niedopuszczalne,

  2. okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy,

  3. dowód jest nieprzydatny do stwierdzenia danej okoliczności,

  4. dowodu nie da się przeprowadzić,

  5. wniosek dowodowy w sposób oczywisty zmierza do przedłużenia postępowania.

Oddalenie wniosku dowodowego następuje w formie postanowienia. Oddalenie wniosku dowodowego nie stoi na przeszkodzie późniejszemu dopuszczeniu dowodu, chociażby nie ujawniły się nowe okoliczności.

Prawo do składania wniosków dowodowych jest uprawnieniem stron do powoływania się na okoliczności faktyczne oraz do przedstawienia na te okoliczności dokumentów, dowodów rzeczowych lub zgłaszania świadków. Złożenie wniosku dowodowego skutkuje obowiązkiem sądu do ustosunkowania się w sprawie zgłoszonych wniosków dowodowych i uzasadnienia postanowienia odmownego.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, organ prowadzący postępowanie przygotowawcze – prokurator, nie dostosował się do obowiązku ustosunkowania się do wniosku strony, w związku z czym nastąpiło zaniechanie czynności w niniejszym postępowaniu. Zgodnie z art. 302 § 2 kpk stronom oraz osobom nie będącym stronami służy zażalenie na czynności inne niż postanowienia i zarządzenia naruszające ich prawa. W związku z powyższym, w przedstawionym stanie faktycznym, służy Pani zażalenie na niepodjęcie działań przez prokuraturę. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu, który zaniechał czynności w postępowaniu, do organu wyższego stopnia. Zażalenie rozpoznaje prokurator bezpośrednio przełożony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika