Brak zapłaty za wykonane dzieło

Pytanie:

"Na podstawie umowy o dzieło wykonałem pracę zgodnie z oczekiwaniami klienta. Dzieło zostało odebrane a płatność została rozłożona na 12 rat. Po zapłaceniu 3 rat zleceniodawca nie płaci kolejnych twierdząc, że nie ma pieniędzy. Sytuacja ta trwa już kilka miesięcy. Wiem, że moje dzieło jest wykorzystywane i przynosi przychody zleceniodawcy. W jaki sposób formalnie i za pomocą jakich metod mogę zmusić zleceniodawcę do płacenia? "

Odpowiedź prawnika: Brak zapłaty za wykonane dzieło

Zakładamy, że nie dysponuje Pan zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem, ani uznaniem długu, czy też innymi dokumentami,  które mogłyby dać podstawę do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. W opisanej sytuacji powinien Pan skorzystać z możliwości wszczęcia postępowania upominawczego, w którym zostałby Panu wydany nakaz zapłaty. Zgodnie z treścią przepisu art. 498 kodeksu postępowania cywilnego sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. W opisanym przypadku z całą pewnością dochodzić Pan będzie roszczenia pieniężnego. Być może jednak, iż wystarczającym byłaby w Pana przypadku wystosowanie do dłużnika pisma "wezwanie do zapłaty", w którym Pan wzywałby swego dłużnika do zapłaty zaległej kwoty pod rygorem wystąpienia do sądu o nakaz zapłaty zaległej kwoty wraz z odsetkami. Jeżeli to nie poskutkuje, pozostaje droga sądowa, a więc wspomniane już postępowanie upominawcze i wydany w nim nakaż zapłaty (kwoty zaległej wraz z ustawowymi odsetkami).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika