Brak zgody sądu na wydanie dziecku paszportu

Pytanie:

Czy i kiedy sąd może nie wyrazić zgody na wydanie dziecku paszportu (wniosek o jego wydanie złożył ojciec ponieważ matka nie wyraża zgody).

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeżeli oboje z rodziców posiadają pełnię władzy rodzicielskiej do wyjazdu dziecka za granicę potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Wynika to bowiem z ogólnej zasady, że w ważnych sprawach dziecka oboje rodzice decydują wspólnie. W sytuacji jednak, gdy nie było zgody jednego z rodziców na wyrobienie paszportu (a tym samym na opuszczenie przez dziecko kraju) sąd jest władny do wydania postanowienia zezwalającego na wyrobienie paszportu pomimo braku zgody jednego z rodziców. W konkretnym przypadku sąd wyda zgodę na wyrobienie paszportu, o ile tylko nie istnieją racjonalne obawy, że paszport ten mógłby zostać wykorzystany w celu sprzecznym z interesami małoletniego dziecka. Jeśli więc takie racjonalne obawy będą istniały, sąd może nie wydać zgody na wyrobienie paszportu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

weronika

6.3.2010 8:36:3

Re: Brak zgody sądu na wydanie dziecku paszportu

witam interesuje mnie to ile si czeka na sprawe o wydanie paszportu?i jak ojciec sie nie wstawi to co pszelozam sprawe?z ojcem dziecka wogóle nie mam kontaktu

ona

10.1.2010 11:5:34

Re: Brak zgody sądu na wydanie dziecku paszportu

hej ewelina a gdzie mialas sprawe bo ja tez mialam juz dwie sprawy o paszport i nic za male dziecko a ma juz 2 lata i 2 miesiace ale teraz juz adwokat moja sprawe poprowadzi i w innnym sadzie i mam nadzieje ze juz sie na tej sprawie skonczy!!!!!!pozdrawiam

sylwia

30.11.2009 20:58:7

Re: Brak zgody sądu na wydanie dziecku paszportu

co moge zrobic zeby byly maz wyrazil zgode na wyjazd dzieci za granice

ewelina

11.10.2009 15:56:37

Re: Brak zgody sądu na wydanie dziecku paszportu

witam serdecznie jak to jest mozliwe zeby sad nie wyrazil zgody na wydanie dziecku paszportu jak ojciec nie chce dac zgody doczepila sie sedzina ze dziecko jest za male na wyjazdy zagranice a on mial wtedy 19mies jak byla sprawa o paszport i jeszcze sie doczepila ze dziecko ma szmery kolo serdeuszka i ze ma lekka skaze białkowa

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.8.2006

  Jak uzyskać paszport?

  Paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, (...)

 • 29.8.2006

  Jak otrzymać dokument paszportowy?

  Prawie każdy z nas podróżuje. Wprawdzie paszport nie jest nam tak potrzebny jak kiedyś, jednak, jak wiadomo, przy wyjeździe do niektórych krajów posiadanie paszportu jest niezbędne. Może on również (...)

 • 8.9.2018

  Kto otrzyma nowe paszporty?

  Wszyscy, którzy od 5 listopada br. będą składali wnioski o wydanie paszportu, otrzymają dokument według nowego wzoru. Nowe dokumenty będą lepiej zabezpieczone, a na ich stronach znajdą (...)

 • 1.2.2010

  Zmiana nazwiska lub imienia - Jak zmienić nazwisko?

  Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może (...)

 • 23.11.2017

  Jak wyrobić paszport?

  Wyjeżdżasz za granicę? Jeśli wyjeżdżasz poza Unię Europejską — musisz mieć paszport. Dowiedz się, jak go uzyskać. Paszport to dokument, który potwierdza twoją tożsamość (...)