Budowa domu a stawka VAT

Pytanie:

"Buduję dom dwurodzinny typu bliźniak o powierzchni użytkowej około 400 m.kw. Wg przepisów obniżona stawka VAT 7% obejmuje wyłącznie 300 m.kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych jednorodzinnych, a powyżej powierzchni limitowanych obowiązuje stawka 22%. Czy w moim przypadku obniżona stawka VAT będzie miała zastosowanie do powierzchni użytkowej 300 m.kw. pomnożonej przez dwa, czyli 600 m.kw.?"

Odpowiedź prawnika: Budowa domu a stawka VAT

Zgodnie z art. 41 ust. 2 i kolejnymi ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.  Tą samą stawkę podatku (7%) stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się: budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2, a także lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m 2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity stawkę podatku 7% stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

W przypadku domu dwurodzinnego typu bliźniak należałoby rozstrzygnąć czy w sensie prawnym jest to jeden budynek o łącznej powierzchni użytkowej 400 m.kw., czy też dwa budynki jednorodzinne o powierzchni 200 m.kw. każdy. W pierwszym przypadku stawka VAT w wysokości 7% będzie dotyczyła tylko w części, w drugim przypadku – w całości.

Ustalenia takiego można dokonać przede wszystkim w oparciu o księgę wieczystą działki, naktórej budynek jest wznoszony (czy jest to jedna działka czy dwie działki), a także w oparciu o pozwolenie na budowę (czy jest to pozwolenie na jeden budynek dwurodzinny, czy są pozwolenia na dwa budynki w zabudowie szeregowej / bliźniaczej).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika