Budowa w lesie
Pytanie:
"Działka 13 ha (8 ha łąki, 0,6 ha stawy, pozostała część to las) na następujące przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania: 1) gospodarki leśnej na terenach lasów prywatnych i państwowych; 2) zalesień gruntów rolnych o niskiej przydatności rolniczej; 3) gospodarki rolnej o charakterze wypasowym na istniejących łąkach i pastwiskach o charakterze enklaw śródleśnych; 4) przyrodniczych funkcji ochronnych w terenach: a) zadrzewionych i zakrzewionych, b) rolnych stanowiących pasmo przejściowe pomiędzy zwartymi kompleksami lasów a terenami zabudowy, c) otulin cieków wodnych i w innych terenach o wysokich walorach przyrodniczych. Nie ma w planie dla takich terenów sformułowanego zakazu zabudowy. Czy na takim terenie jest możliwe wybudowanie siedliska, leśniczówki, stajni z poddaszem użytkowym czy też jakiegokolwiek budynku służącego gospodarce rolnej lub leśnej? Jeżeli tak, to jakiego? Co trzeba zrobić, aby można było zrealizować taką inwestycję?"
Odpowiedź prawnika: Budowa w lesie
Z przedstawionego opisu przeznaczenia gruntów wynika, mimo braku wyraźnego zakazu, iż budowa na tym terenie jest wykluczona. Aby możliwa była zabudowa na tym terenie, konieczna jest niestety zmiana planu zagospodarowania, a co za tym idzie – przeprowadzenie całej procedury związanej z jego uchwaleniem. Zaznaczamy jednocześnie, że odpowiedź powyższa nie jest jednoznaczna z uwagi na brak możliwości zapoznania się z treścią planu, w tym z mapami. Zasadniczo działki przeznaczone pod zabudowę oznaczone są literami MR.
Możliwość tzw. zabudowy siedliskowej regulowana jest w art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przepis ten jednak dotyczy sytuacji, gdy brak planu i ma być wydana decyzja o warunkach zabudowy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?