Charakter współwłasności łącznej małżonków
Pytanie:
"Czy współwłasność występująca w małżeństwie oznacza, że jeden z małżonków może podpisywać umowy lub zobowiązania dotyczące ich wspólnego majątku bez jednoczesnej pisemnej zgody na tych dokumentach drugiego małżonka? Jaką moc prawną ma taki podpis?"
Odpowiedź prawnika: Charakter współwłasności łącznej małżonków
Wspólność ustawowa powstająca między małżonkami z chwilą zawarcia małżeństwa obejmuje ich majątek powstały w czasie trwania małżeństwa, w szczególności pobrane wynagrodzenia za pracę bądź dochody z majątku każdego z małżonków. Do zarządu tym majątkiem powołani są oboje małżonkowie. Jednakże do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda drugiego małżonka (wszelkie inne czynności można dokonywać samodzielnie). Za czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu uznaje się czynności nie związane ze zwyczajną, bieżącą eksploatacją rzeczy służącą zaspokojeniu potrzeb rodziny bądź też takie, które powodują znaczne uszczuplenie majątku wspólnego. Brak zgody dla takiej czynności powoduje jej nieważność. W wypadku umowy małżonek może ewentualnie udzielić takiej zgody w terminie późniejszym, potwierdzając umowę. Na marginesie należy zauważyć, iż zgoda małżonka na czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu musi być udzielona w formie przewidzianej dla tej czynnośc, może więc to być forma pisemna lub też np. forma aktu notarialnego (np. w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?