e-prawnik.pl Porady prawne

Co oznacza zwolnienie obrońcy z urzędu

Pytanie:

Moja znajoma w sprawie z oskarżenia o spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, twierdzi że nie jest winna, ponieważ winną jest druga osoba biorąca udział w kolizji (chodzi o zderzenie się rowerami), znajoma została w wypadku ranna itd., miała przydzielonego adwokata z urzędu. Teraz dostała powiadomienie, iż adwokat został odwołany. Nie dostała też żadnego innego pisma. Co to oznacza dla niej? Czy powinna udać się do Sądu w celu wyjaśnienia sprawy? Nie ma możliwości zatrudnienia adwokata, nie posiada bowiem na to wystarczających dochodów. Była pierwsza rozprawa, na której była osobno przesłuchiwana, nie wie więc niczego właściwie.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Co oznacza zwolnienie obrońcy z urzędu

4.8.2010

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego, co do zasady, wyznaczenie obrońcy z urzędu dotyczy całego postępowania, nie wyłączając czynności po uprawomocnieniu się orzeczenia, jeżeli nie zawiera ograniczeń lub nie zostanie cofnięte. Wyznaczenie obrońcy z urzędu nakłada obowiązek podejmowania czynności procesowych aż do prawomocnego zakończenia postępowania. 

Niestety, nie wiemy z jakich powodów został wyznaczony obrońca z urzędu i co było powodem jego odwołania (oraz kto go odwołał). W tej sprawie należy zwrócić się do osoby, która przysłała pismo o odwołaniu adwokata, by uzyskać więcej informacji na ten temat.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ