Cofnięcie pozwu o alimenty
Pytanie:
"Matka dwójki małoletnich dzieci miała zasądzone wysokie alimenty od byłego małżonka, ponieważ nie wpływały one w wystarczającej wysokości wystąpiła o zasądzenie ich od rodziców byłego męża, w wyniku niechlujności sądu orzekającego wyrok był korzystny dla powódki. Sąd Okręgowy uchylił ten wyrok i sprawa jest w toku. W międzyczasie wyszły na jaw dowody na składanie fałszywych zeznań przez powódkę i w obawie przed ściganiem karnym wystąpiła do sądu z wnioskiem o zrzeczenie się alimentów od dziadków swoich dzieci. Jednak między wyrokiem pierwszej instancji, a Sądem Okręgowym dziadkowie wpłacili zasądzone pieniądze i ponieśli koszty sądowe. Co oznacza zrzeczenie się alimentów w ogóle i w tym przypadku? Czy jest to możliwe i co z poniesionymi już przez dziadków kosztami? Jakie są konsekwencje ewentualnej zgody na takie warunki przedstawione przez powódkę?"
Odpowiedź prawnika: Cofnięcie pozwu o alimenty
Jak wynika z treści pytania wyrok nieprawomocny został uchylony i sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania. W efekcie nie ma prawomocnego wyroku i nadal toczy się postępowanie. W takim przypadku jest dopuszczalne cofnięcie pozwu. Skoro już sprawa się toczy, to takie cofnięcie odbywa się za zgodą pozwanego. Nie można naszym zdaniem w tej sytuacji zrzec się alimentów na rzecz małoletnich dzieci. Obowiązek alimentacyjny określa kodeks rodzinny i opiekuńczy i zrzeczenie się roszczenia w żaden sposób nie niweluje obowiązku alimentacyjnego. Dziadkowie jako zobowiązani w dalszej kolejności, jeśli spełnili obowiązek alimentacyjny mogą dochodzić zwrotu wypłaconych sum od zobowiązanego w bliższej kolejności ojca dzieci. Zgoda wyrażona przez pozwanego nie ma wpływu na istnienie obowiązku alimentacyjnego. Zgoda jest wymagana dla skuteczności decyzji o cofnięciu pozwu. Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Na żądanie pozwanego powód zwraca mu koszty.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?