Cofnięcie pozwu po sprzeciwie

Pytanie:

"Przejąłem dochodzenie wierzytelności od wierzyciela na zasadzie powierniczego przelewu wierzytelności. Uzyskałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, ale dłużnik wniósł sprzeciw. Dostałem niedawno z sądu kopię jego sprzeciwu oraz informację, że 1 czerwca b.r. odbędzie się w tej sprawie posiedzenie sądu (stawiennictwo nieobowiązkowe). Chciałbym wycofać się z tej sprawy (teraz ja jestem formalnie wierzycielem, dopóki obowiązuje ta cesja), ponieważ nagle firma, która mi powierzyła dochodzenie tej wierzytelności twierdzi, że może faktycznie wierzytelność jest niższa (lub wcale jej nie ma). Nie chcę ponosić kosztów sądowych i procesowych. Czy w tej sytuacji wystarczy, gdy szybko dokonam cesji zwrotnej na rzecz właściwego wierzyciela i prześlę im materiały otrzymane z sądu wraz z informacją o rozprawie a następnie szybko pisemnie poinformuję sąd, ze dokonałem zwrotu tej cesji? Czy ta firma - wierzyciel pierwotny - też będzie mogła wycofać się informując sąd, że rezygnuje? Tak swoja drogą, to czy sąd przed posiedzeniem wobec sprzeciwu od nakazu w postępowaniu upominawczym nie powinien wezwać wcześniej powoda - wierzyciela do uiszczenia wpisu? "

Odpowiedź prawnika: Cofnięcie pozwu po sprzeciwie

Z przedstawionego pytania wynika, że między poprzednim a obecnym wierzycielem nastąpił przelew powierniczy przeniesienia wierzytelności w celu jej ściągnięcia od dłużnika. To nowy wierzyciel ma więc legitymację do wystąpienia na drogę sądową przeciwko dłużnikowi. Chwila doręczenia pozwu pozwanemu decyduje o zawiśnięciu sporu. Jego skutkiem jest między innymi to, że zbycie prawa (wierzytelności) nie ma wpływu na dalszy tok sprawy, czyli powodem nadal pozostaje ta sama osoba. Nabywca (czyli tu pierwotny wierzyciel) może jednak wejść na miejsce zbywcy za zezwoleniem strony przeciwnej. Nie jest więc możliwe osiągnięcie skutku jakim jest zmiana powoda w sposób opisany w pytaniu bez zgody pozwanego.

Co do możliwości wycofania się ze sprawy, kodeks postępowania cywilnego przewiduje instytucję cofnięcia pozwu. Skorzystanie z niej jest uzależnione od spełnienia określonych warunków (konkretnie – etapu, na jakim jest sprawa). Bez zezwolenia pozwanego pozew może być cofnięty do czasu rozpoczęcia rozprawy. Natomiast po tej chwili cofnięcie pozwu jest możliwe aż do wydania wyroku, jeżeli jednocześnie wierzyciel zrzeknie się swojego roszczenia.

W przypadku wniesienia sprzeciwu w postępowaniu upominawczym sąd wyznacza rozprawę (sprawa zostaje przekazana do postępowania zwykłego), a sprzeciw jest traktowany jak odpowiedź na pozew. Z przedstawionego pytania wynika, że rozprawa jeszcze nie nastąpiła, więc możliwe jest cofnięcie pozwu przez powoda (nie przez pierwotnego wierzyciela, gdyż nie posiada on legitymacji w danej sprawie). Częstym impulsem do cofnięcia pozwu jest bowiem właśnie otrzymanie odpowiedzi pozwanego na pozew lub wymiana dalszych pism procesowych, jeżeli ma ona miejsce przed pierwszą rozprawą. Bez względu jednak na moment wycofania pozwu powód będzie musiał zwrócić pozwanemu koszty, jeżeli pozwany tego zażąda. W opisanym przypadku ewentulane cofnięcie pozwu może nastąpić jeszcze przed pierwszą rozprawą, przez co nie będzie wymagana zgoda pozwanego. Może to nastąpić w formie pisma procesowego skierowanego do sądu, którego wzór zawiera dokument Cofnięcie pozwu

Cofnięcie pozwu może nastąpić w całości, gdy powód rezygnuje z ochrony prawnej wszystkich (i w całej wysokości) roszczeń zgłoszonych w pozwie. Cofnięcie pozwu może dotyczyć także tylko jego części (częściowe cofnięcie pozwu). Może to nastąpić szczególnie w sytuacji, gdy wierzytelność wobec dłużnika jest w rzeczywistości niższa od wskazanej w pozwie. W pierwszym przypadku skutkiem cofnięcia pozwu będzie umorzenie całego postępowania, w drugim nastąpi rozstrzygnięcie sprawy w pozostałym zakresie.

Sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa.

Co do pozostałej części wpisu (¾), to pobiera się go od powoda, w razie wniesienia przez pozwanego w terminie sprzeciwu przeciwko nakazowi zapłaty wydanemu w postępowaniu upominawczym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jacx 2018-01-15 13:15:01

    Skupujecie chamy długi za 10% ich wartości i windujecie je wielokrotnie w górę licząc na to, że uda się wam wkręcić swoją ofiarę w nakaz zapłaty kwoty wielokrotnie wyższej niż faktycznie się należy. Waszym głównym narzędziem tego procederu jest e-sąd i ten głupawy 2-tygodniowy termin na wniesienie sprzeciwu. Wielu dłużników o tym nie wie, a wy na tym zarabiacie. Obyście kiedyś musieli oddać te wszystkie pieniądze z procentem jaki sami naliczacie.

  • radeks 2016-09-17 15:45:11

    A co b y pani chciala dalej robic? Sad umorzyl postepowanie, bo powód wycofał pozew. Wiedząc, że sprawy nie wygra (przedawnienie roszczenia) nie chciał brnąć w dodatkowe koszta.

  • BW 2012-09-04 18:03:46

    Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem co mam dalej robić, otóż: Ja jestem pozwaną, przedawnione roszczenie z 2004 rku, e-sąd, podniosłam zarzut przedawnienia, przekazanie sprawy do sądu właściwego i dzisiaj po 6 miesiącach dostałam postanowienie sądu, otóż: ......o zapłatę, postanawia: umorzyć postępowanie Uzasadnienie W piśmie procesowym z dnia 1 sierpnia 2012 powód cofnął pozew. Wobec powyższego ponieważ cofnięcie nastąpiło przed rozpoczęciem rozprawy, na podstawie art.355 kc w zw. z art.203 &1 i 3 kc, należało orzec jak na wstępie. I to wszystko, calusieńkie pismo, błagam pomocy, co mam teraz zrobić,mam 7 dni


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika