Cofnięcie urlopu i zwolnienie dyscyplinarne

Pytanie klienta:

""Czy pracodawca może cofnąć pracownikowi zgodę na urlop wypoczynkowy, jeśli pracownik miał zlecone konkretne zadania do wykonania i ich nie wykonał? Jeśli mimo braku zgody na urlop z powodu niewykonania ważnych dla firmy zadań pracownik wyjedzie, czy można go zwolnić dyscyplinarnie?""

Odpowiedź prawnika:

Generalnie urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Pracodawca może jednak z własnej inicjatywy zmienić wcześniej ustalony termin rozpoczęcia przez pracownika urlopu. Dzieje się tak z powodu "szczególnych potrzeb pracodawcy", jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy zakładu. Czy niewykonanie konkretnego zleconego zadania przed pójściem na urlop spełni podane wyżej kryteria należy do oceny pracodawcy, a w razie sporu do sądu. Niezależnie od powyższego wydaje się, że oświadczenie pracodawcy o zmianie terminu urlopu jest dla pracownika wiążące, nawet jeśli złożone jest pomimo braku ustawowych przesłanek. Pracodawcy, który cofnął zgodę na urlop, gdy pomimo tego pracownik nie przychodzi do pracy, przysługuje możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, dawniej zwolnienie "dyscyplinarne". Przyczyną takiego rozwiązania umowy będzie ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, do których niewątpliwie zalicza się: niestosowanie się do poleceń przełożonych oraz nieusprawiedliwiona absencja.

 

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.