Cofnięcie wniosku o egzekucję a koszty
Pytanie:
Wysłałem do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji na podstawie wyroku zaocznego. Komornik zajął rachunek dłużnika, a ten zadzwonił do mnie z prośbą o cofnięcie wniosku. Jednocześnie zaproponował podpisanie harmonogramu spłat należności w ratach. Do tej pory komornik wysłał do mnie jedną przesyłką pismo o zajęciu rachunku bankowego dłużnika, wezwane do zapłaty zaliczki w wysokości 9,79 zł na koszty przejazdu poza miejscowość, która jest siedzibą komornika (dłużnik mieszka w rewirze komornika, a firmę ma w innym miejscu) oraz wezwanie wierzyciela do wskazania mienia dłużnika. Do komornika nie mogę się dodzwonić. Z jakiego rodzaju kosztami mogę się liczyć w przypadku cofnięcia wniosku na tym etapie?
Masz inne pytanie do prawnika?
ODPOWIEDŹ PRAWNIKA
Dysponentem postępowania egzekucyjnego jest wierzyciel i może on w każdym momencie złożyć wniosek o umorzenie postępowania, który komornik musi uwzględnić - jeśli wszczęcie postępowania nastąpiło na wniosek wierzyciela, nie zaś z urzędu lub na żądanie organu(art 825 pkt 1 k.p.c.). Uprzywilejowana pozycja wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym przejawia się także ty, iż to dłużnik powinien zwrócić wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji. Koszty ściąga się wraz z egzekwowanym roszczeniem. Koszt egzekucji ustala postanowieniem komornik, jeżeli przeprowadzenie egzekucji należy do niego. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie stronom oraz komornikowi (art. 770 k.p.c.).
Generalnie, więc wierzyciel nie jest obciążany kosztami postępowania egzekucyjnego, które to koszty komornik ściąga wraz z egzekwowanym świadczeniem od dłużnika. Wyjątkiem jest możliwość żądania zaliczki od wierzyciela przez komornika na czynności podejmowana przez komornika poza swoim rewirem (art. 8 ust. 6 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Zgodnie z wyrokiem Trybunały Konstytucyjnego z dnia 8 maja 2006 r, sygn. akt P18/05, komornik może ściągać wynagrodzenie od dłużnika, tylko w przypadku skuteczności egzekucji. Oznacza to, iż w przypadku złożenia wniosku przez wierzyciela o umorzenie postępowania przed wyegzekwowaniem chociażby części świadczenia przez komornika, komornik nie będzie mógł egzekwować wynagrodzenia także od dłużnika.
Reasumując, w przypadku złożenia przez Pana wniosku o umorzenie postępowania, nie zostanie Pan obciążony żadnymi kosztami, bezprzedmiotowy stanie się także obowiązek uiszczenia zaliczki na wydatki komornika. Jeżeli do chwili złożenia wniosku komornik nie wyegzekwował świadczenia, nie obciąży on kosztami swojego wynagrodzenia także dłużnika.
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
16.7.2017
Koncesja - Jakiego rodzaju działalność gospodarcza wymaga koncesji?
Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej stanowi konstytucyjną zasadę w prawie polskim. Wyjątkiem od tej zasady jest obowiązek uzyskania koncesji przed podjęciem działalności gospodarczej. (...)
-
22.1.2016
Cofnięcie pozwu
Jednym z uprawnień strony wnoszącej powództwo do sądu, jest możliwość cofnięcia pozwu. Jest to przejaw woli powoda w rezygnacji dochodzenia swoich praw. Może być ona wynikiem np. przedstawienia (...)
-
-
12.9.2016
Zasiłek pogrzebowy - kiedy i komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?
Śmierć jest dla każdego, a szczególnie dla członków rodziny wydarzeniem dramatycznym i bolesnym. Oprócz cierpień zwiazanych z utrata bliskieuj osoby, rodzina zmarłego musi stawić (...)
-
17.9.2005
Sądowe postępowanie egzekucyjne - konsekwencja nie do uniknięcia?
W postępowaniu cywilnym można wyróżnić 2 zasadnicze rodzaje egzekucji: egzekucję świadczeń pieniężnych oraz egzekucję świadczeń niepieniężnych. W praktyce można spotkać jeszcze egzekucję (...)
-
8.2.2018
Zażalenie - Kiedy przysługuje zażalenie na postanowienie? Jak powinno wyglądać?
Zażalenie w postępowaniu cywilnym jest zwykłym środkiem odwoławczym, który prowadzi do zmiany lub uchylenia postanowienia sądu albo zarządzenia przewodniczącego wydanego w pierwszej instancji. (...)
KOMENTARZE (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!