Cudzoziemiec w zarządzie spółki z.o.o.

Pytanie:

"Jestem prezesem zarządu w jednoosobowej spólce z o.o. w której mam 100% udziałów, nie mam umowy o pracę ze spółką. Jestem cudzoziemcem i mam kartę czasowego pobytu w Polsce. Czy muszę mieć zezwolenie na pracę dla pełnienia funkcii prezesa zarządu? "

Odpowiedź prawnika: Cudzoziemiec w zarządzie spółki z.o.o.

Konieczność posiadania zezwolenia na pracę przez cudzoziemców reguluje ustawa o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U.2003.58.514), która stanowi, że pełnienie funkcji w organie osób prowadzących działalność gospodarczą jest wykonywaniem pracy przez cudzoziemca (art.1 pkt.22 b ustawy) i w związku z tym wymaga zezwolenia wojewody.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stanisław 2019-11-15 15:47:03

    +1 do pytania od Pani Agaty.

  • Agata 2019-09-26 12:49:44

    Dzień dobry, czy mam zatem rozumiec, ze Polak będący właścicielem i prezesem spółki nie musi z tego powodu otrzymywac wynagrodzenia, a cudzoziemiec w tej samej sytuacji juz musi? Czy jesli cudzoziemiec jest pracownikiem etatowym innej firmy, a dodatkowo jest wlascicielem spolki z o.o. i pelni w niej funkcje prezesa to równiez z tego tytulu powinien wynagrodzenie otrzymywac? I obie te działalności musi zgłaszac we wniosku o karte pobytu? Z gory dziękuję za wyczerpującą odpowiedz. A.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika