Czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego

Pytanie:

"Proszę o informację, jaki zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest maksymalny czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego (wymiana na nowy) od momentu złożenia wniosku? Proszę o podanie podstawy prawnej. Co zrobić, gdy w ustawowym terminie dowód nie zostanie wydany? "

Odpowiedź prawnika: Czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego

Przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych ani rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich wymiany, zwrotu lub utraty nie regulują konkretnego terminu w jakim nowy dowód osobisty powinien być wydany. W tej sytuacji należy odwołać się do ogólnych przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którymi sprawa powinna być załatwiona niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania (art. 35 kpa). Jak wynika z analizy informacji przedstawionych na stronach internetowych różnych gmin, maksymalny termin wydania nowych dowodów został oznaczony jako 30 dni. Na niezałatwienie sprawy w terminie przysługuje zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia – w tym wypadku do wojewody (art. 36 kpa).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jmgajewska 2013-01-11 19:04:48

    Witam, mam nastepujace pytanie. Obecnie przebywam w Zjednoczonym Krolestwie, ale slub biore w Polsce w lipcu tego roku. Problem mam taki,ze bede tam doslownie na dwa tygodnie lacznie ze slubem i nie bardzo wiem jak mam wymienic wszystkie dokumenty bo jakkos musze dojechac z powrotem do UK. Jak dlugo czeka sie na nowy dowod, paszport i prawo jazdy. W tej chwili mam angielskie prawo jazdy, poniewaz musialam wymienic.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika