e-prawnik.pl Porady prawne

Czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego

Pytanie:

Proszę o informację, jaki zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest maksymalny czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego (wymiana na nowy) od momentu złożenia wniosku? Proszę o podanie podstawy prawnej. Co zrobić, gdy w ustawowym terminie dowód nie zostanie wydany?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego

22.8.2007

Przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych ani rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich wymiany, zwrotu lub utraty nie regulują konkretnego terminu w jakim nowy dowód osobisty powinien być wydany. W tej sytuacji należy odwołać się do ogólnych przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którymi sprawa powinna być załatwiona niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania (art. 35 kpa). Jak wynika z analizy informacji przedstawionych na stronach internetowych różnych gmin, maksymalny termin wydania nowych dowodów został oznaczony jako 30 dni. Na niezałatwienie sprawy w terminie przysługuje zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia - w tym wypadku do wojewody (art. 36 kpa).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Wymiana wszystkich dokumentow po slubie

jmgajewska

11.1.2011 19:4:48

Wymiana wszystkich dokumentow po slubie

Witam, mam nastepujace pytanie. Obecnie przebywam w Zjednoczonym Krolestwie, ale slub biore w Polsce w lipcu tego roku. Problem mam taki,ze bede tam doslownie na dwa tygodnie lacznie ze slubem i nie bardzo wiem jak mam wymienic wszystkie dokumenty bo jakkos musze dojechac z powrotem do UK. Jak dlugo czeka sie na nowy dowod, paszport i prawo jazdy. W tej chwili mam angielskie prawo jazdy, poniewaz musialam wymienic.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ