Czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego

Pytanie:

Proszę o informację, jaki zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest maksymalny czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego (wymiana na nowy) od momentu złożenia wniosku? Proszę o podanie podstawy prawnej. Co zrobić, gdy w ustawowym terminie dowód nie zostanie wydany?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych ani rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich wymiany, zwrotu lub utraty nie regulują konkretnego terminu w jakim nowy dowód osobisty powinien być wydany. W tej sytuacji należy odwołać się do ogólnych przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którymi sprawa powinna być załatwiona niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania (art. 35 kpa). Jak wynika z analizy informacji przedstawionych na stronach internetowych różnych gmin, maksymalny termin wydania nowych dowodów został oznaczony jako 30 dni. Na niezałatwienie sprawy w terminie przysługuje zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia – w tym wypadku do wojewody (art. 36 kpa).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

jmgajewska

11.1.2011 19:4:48

Wymiana wszystkich dokumentow po slubie

Witam, mam nastepujace pytanie. Obecnie przebywam w Zjednoczonym Krolestwie, ale slub biore w Polsce w lipcu tego roku. Problem mam taki,ze bede tam doslownie na dwa tygodnie lacznie ze slubem i nie bardzo wiem jak mam wymienic wszystkie dokumenty bo jakkos musze dojechac z powrotem do UK. Jak dlugo czeka sie na nowy dowod, paszport i prawo jazdy. W tej chwili mam angielskie prawo jazdy, poniewaz musialam wymienic.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Nowy wzór wniosku o dowód osobisty

  Od stycznia br. obowiązuje nowy wzór wniosku o wydanie dowodu osobistego. Dzięki wprowadzonym przepisom ofiary kradzieży tożsamości będą mogły otrzymać nowy dokument. 

 • Jak zgłosić przez Internet zgubienie dowodu osobistego?

  Nie trzeba wracać z wakacji, aby zgłosić zaginięcie lub uszkodzenie dowodu osobistego. Można to zrobić przez Internet.

 • Dowód osobisty dla dziecka

  Jeśli rodzic chce wyjechać z dzieckiem za granicę, na przykład do innego państwa Unii Europejskiej, powinien wyrobić dla dziecka dowód osobisty. Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, (...)

 • Wymiana dowodu osobistego

  Dowód osobisty należy wymienić na nowy, gdy zmieniły się dane na nim uwzględnione (np. nazwisko po ślubie) lub też skończyła się data ważności starego dokumentu. Więcej szczegółów (...)

 • Jak będą wyglądały nowe dowody osobiste?

  MSWiA skierowało do konsultacji międzyresortowych rozporządzenie dotyczące wzoru graficznego nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Zmianie ulegnie m.in. umiejscowienie danych (...)

NA SKÓTY