Czas pracy kierowcy ambulansu

Pytanie:

"Czy kierowca sanitarki (samochód mogący być używany jako ambulans, pojazd uprzywilejowany w ruchu drogowym), który jest zatrudniony w przychodni przyzakładowej (ambulatorium) może być zatrudniony w systemie czterobrygadowym - 6 dni roboczych po osiem godzin pracy, plus dwa dni wolne?"

Odpowiedź prawnika: Czas pracy kierowcy ambulansu

Domyślamy się, iż w pytaniu chodzi o tzw. system zmianowy.

W pierwszej kolejności należy odwołać się do przepisów kodeksu pracy, oczywiście do artykułu 128. Wprowadza on bowiem definicję sytemu zmianowego. Zgodnie z jego treścią system zmianowy to wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni.

Zatem praca w takim systemie oznacza każdą formę organizacji pracy w systemie zmianowym, zgodnie z którą pracownicy zmieniają się na tych samych stanowiskach pracy według określonego harmonogramu, łącznie z systemem następowania po sobie. Może on mieć charakter nieprzerwany lub przerwany oraz pociąga za sobą konieczność wykonywania pracy przez pracownika o różnych porach w ciągu określonych dni lub tygodni. Praca zmianowa dopuszczalna jest w każdym systemie czasu pracy. Niektóre systemy czasu pracy zakładają wręcz stosowanie pracy zmianowej (system czasu pracy w ruchu ciągłym lub dla ciągłego zaspokajania potrzeb ludności).
Z powyższego wynika, iż nic nie stoi na przeszkodzie, aby wobec kierowcy ambulansu stosować taki system czasu pracy.

Także w świetle ustawy o czasie pracy kierowców nic nie stoi temu na przeszkodzie. Jednak zarazem, jak w przypadku każdego kierowcy zatrudnionego na podstawie stosunku pracy, ustawa o czasie pracy kierowców narzuca też kilka dodatkowych wymagań. Dlatego też należy podkreślić, iż czasem pracy kierowcy jest czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, która obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, w szczególności:

  1. prowadzenie pojazdu,
  2. załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem,
  3. nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym,
  4. czynności spedycyjne,
  5. obsługę codzienną pojazdów i przyczep,
  6. inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy,
  7. niezbędne formalności administracyjne,
  8. utrzymanie pojazdu w czystości.

Czasem pracy kierowcy jest również czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy kierowcy w gotowości do wykonywania pracy, w szczególności podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, których przewidywany czas trwania nie jest znany kierowcy przed wyjazdem albo przed rozpoczęciem danego okresu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika